Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı – Kişisel Dijital Eğlence Ürünleri

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Kişisel Dijital Eğlence Ürünleri, Devam

Soru 6: Evde kullanılan cihazlarda EAX, 5+1 gibi sistemlerle oyun, müzik, video izlenmesi sırasında bir çok boyutluluk sağlanmakta. Bilindiği gibi son zamanlarda bilgisayardan bağımsız portatif cihazların kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumda. Fakat bunlarda kulaklıkla dinleme sırasında sadece stereo efekti sağlanmakta. Creative’in (bir kulaklıkta ikiden fazla ses üreten kapsül kullanmak vb yöntemlerle) portatif cihazlarda da bu özellikleri kullanmayı sağlayacak bir çabası var mı? Bir de MP3 Çalarlarınız 4.1 hoparlörleri destekliyor mu?

EAX sadece çok kanallı efektlerden ibaret değil. Müzikte, EAX teknolojisinin özelleştirilebilir 3D alan efektleri, 4 kanallı ses, gelişmiş equilizer, zaman kaydırma ve ses ortamı ayarları gibi özellikleri yeni NOMAD taşınabilir müzik çalarlarımızda rakipsiz bir deneyim sunuyor ve bu özellikler hem hoparlör setleri hem de kulaklıklarla işe yarıyor.

Halihazırda NOMAD Jukebox 3’ün 4 kanal hoparlör desteği var.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı - Kişisel Dijital Eğlence Ürünleri, Devam

Soru 7: MP3’ün çıkışından beri piyasada olan PDE ürünlerine baktığımızda devrim yaratacak yenilikler ve fikirler göremiyoruz. Piyasada çok sayıda marka var ve hepsi de aynı formatları (MP3, WMA); aynı medyaları (CD-R, flash kart veya sabit disk); ve benzer bağlantı seçeneklerini (USB veya Firewire) kullanıyorlar. Peki Creative’in bu alandaki rakiplerinden farkı ne?

PDE alanında, Creative Technology ses kartı üreticisi ve piyasa lideri olarak edindiği deneyimden yola çıkarak ürünlerine üstün bir ses kalitesi kazandırıyor. Ayrıca yeni NOMAD taşınabilir dijital müzik çalarlarımızda, EAX teknolojisi ile gelen tamamen özelleştirilebilir 3D alan efektleri, 4 kanallı ses, gelişmiş equilizer, zaman kaydırma ve ses ortamı ayarları bulunuyor. Bu alanda Creative, toplam bir çözüme katkıda bulunan ID Tag, kullanım kolaylığı gibi özelliklerde de öncü ve örnek olmayı sürdürürken, aynı zamanda PDE ürünlerini müşterilerine cazip fiyatlarla sunuyor.

Soru 8: Hangi PDE ürünlerinizde arabadaki ses sistemine bağlanma seçenekleri var?

Creative NOMAD Jukebox Zen

Creative NOMAD Jukebox 3

Creative NOMAD Jukebox 2

Creative NOMAD Jukebox

Creative Nomad Jukebox serisi arabalardaki müzik sistemlerine bağlantı için bu çözümü sunuyor.

Creative Nomad Jukebox serisi arabalardaki müzik sistemlerine bağlantı için bu çözümü sunuyor.

Soru 9: CD-MP3 çalarlarınızda neden ESP teknolojisi yerine G-Shock koruma sistemini kullanıyorsunuz? MP3 çalarlara uygulamak zor olduğundan mı, lisans problemlerinden dolayı mı? Şok koruma mekanizmaları ile maksimum hangi sürelerle koruma sağlayabilirsiniz?

Creative bahsettiğiniz gibi “G-Shock” koruma sistemini kullanmıyor; CD-MP3 Çalarlarımızda “elektronik şok koruma” sistemi bulunuyor.

Çeşitli CD-MP3 Çalar modellerimizin koruma süreleri için şu adreslere bakabilirsiniz:

http://www.asia.creative.com/products/portaudio/cdmp3_m100/features.asp

http://www.asia.creative.com/products/portaudio/cdmp3_slim600/features.asp

Soru 10: Şok koruması haricinde, Creative CD-MP3 Çalarlar çizik CD’lerle başa çıkabiliyorlar mı? Bu sorun için bir çözüm geliştirdiniz mi?

Creative CD-MP3 çalarlarımızda kullandığımız bileşenler belirli bir dayanıklılığa sahip ve CD’lerdeki küçük çiziklerle başa çıkabiliyorlar.

Soru 11: Şu an piyasada bulunan bazı CD-MP3 çalarlar “finalize” edilmemiş CD’lerin boş kısmına yazılan veriyi okumuyorlar. CD-MP3 Slim 600 de benzer bir sorun var mı?

Hayır.

Soru 12: CD-MP3 Slim600’ün LCD ekranı ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum. ID Tag’ları kullanabiliyor mu, parçaları isimleri ile seçebiliyor muyum, dizinlere isim verebiliyor muyum?

Bu konudaki bilgileri şu adreste bulabilirsiniz:

http://www.asia.creative.com/products/portaudio/cdmp3_slim600/

Soru 13: Creative CD-MP3 Slim600 ürününüzde 960 sn (WMA) / 480 sn (MP3) / 192 sn (Müzik CD’si) şok koruması var. Bildiğim kadarıyla şok koruması olayı müziğin hafızaya alınıp hafızadan çalınması ile sağlanıyor. 192sn müzik CD’si için şok koruması çok yüksek bir değer. Diğer Discman’lerde en fazla 30sn şok koruması var ve bunlar çok pahalı modeller. Creative’de ise müzik CD’si için 192sn şok koruması var. CD’ler 44.1khz 16bit stereo ses kalitesinde, yani 192Kbyte/sn yapıyor. Eğer bunun için RAM kullandıysanız en az 36 MB RAM gerekiyor. Müzik verilerine hızlı erişim için diğer discman üreticilerinden farklı olarak hızlandırılmış CD sürücü kullanmış olmanız gerekiyor. Bunların yanında kumanda ve ‘crystal clear’ ses kalitesi var. Bunun için güçlü bir ses işlemcisi gerekiyor. Bu özelliklerin çoğu hiçbir Discman’de yok ve bunun fiyatının 2-3 katı fiyata satılıyor. Teknolojiyi bu kadar ucuza getirmenizin altında yatan çalışmaları çok merak ediyorum.

CD-MP3 Slim600 bu uzun şok koruma sürelerini bütünleşik RAM tampon bellek kapasitesinin yüksek tutulmasına borçlu.

Bir cevap yazın