Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı – Kişisel Dijital Eğlence Ürünleri

Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı - Kişisel Dijital Eğlence Ürünleri

Creative Labs firması ile işbirliğinde yürüttüğümüz çalışmada, Creative Labs mühendisleri, Creative PDE (Kişisel Dijital Eğlence) ürünleri hakkındaki sorularınızı cevapladılar. Merak ettiğiniz pek çok konudaki bu soruları ve cevaplarını bir röportaj halinde yayınlıyoruz.

Bu ayki talihlimizi, birkaç gün içinde duyuracağız.

Bu ayki hediyemiz Creative CD-MP3 Slim 600 yakında talihlisi ile buluşacak.

Bu ayki hediyemiz Creative CD-MP3 Slim 600 yakında talihlisi ile buluşacak.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Kişisel Dijital Eğlence Ürünleri

Soru 1: Hepsi bir arada MP3 Çalar üretmeyi planlıyor musunuz? Örneğin FM radyolu, MD çalarlı, hatta kaset çalarlı MP3/CD Çalar olabilir. Kişisel MP3 ve CD çalarlarınıza diğer firmalarda olduğu gibi VCD formatı koymayı düşünüyor musunuz, böyle modelleriniz var mı?

Creative’in şu anda bu tür hepsi bir arada CD-MP3 çalarlar üretme planı yok.

Soru 2: Neden hiçbir CD veya MP3 çalar Türkçe karakter içeren parçaları doğru biçimde okuyamıyor. Örneğin İnternet’ten download ettiğimiz bazı MP3 parçaları PC’mizde düzgün bir biçimde çalarken MP3 çalarımızda düzgün bir biçimde çalamıyor. Creative olarak bu sorunun farkında mısınız; eğer farkında iseniz bu problem ortadan ne zaman kalkacak?

Halihazırda NOMAD cihazlarımız sadece İngilizce, Çince, Japonca ve Latin fontlarını destekliyor. Türkçe veya desteklenmeyen karakterler için İngilizce’de yakın bir karakteri atayabilirsiniz.

Soru 3: PDE ürünleriniz bugün hangi formatları destekliyor? Daha fazla format destekleme planınız var mı?

Bugün PDE ürünlerimiz MP3 ve WMA gibi yaygın şekilde kullanılan formatları destekliyor. Sürekli yeni formatları takip edip müşterilerimiz için potansiyel faydalarını değerlendiriyoruz. Müşterilerimize faydası olacağını düşündüğümüz yeni formatları eklemeyi planlıyoruz.

Soru 4: Creative’in en son MP3 Çaları Nomad ZEN ile kullanılabilen aksesuarlardan biri olan FM radyo/uzaktan kumanda cihazı, dinlediğimiz şarkıları mp3 formatında kaydedebilme imkanı sunuyor mu?

Evet, FM Wired Remote adlı aksesuarımız stereo olarak FM kayda izin veriyor. FM Wired Remote üzerinde ayrıca bütünleşik bir MIC girişi bulunduğu için sesleri doğrudan Jukebox Zen’e kaydetme ve dijital WAV formatında saklama imkanınız da var.

Creative FM Wired Remote.

Creative FM Wired Remote.

Soru 5: MP3 Çalarlarınız MP3 ve WMA formatlarını desteklerken bazıları da firmware güncellemesi ile gelecekteki formatları destekleme becerisi sunuyor. Öte yandan bu alanda uzun zamandır bir gelişme haberi gelmiyor. Daha iyi formatlar çıkmıyor mu? MP3Pro konusunda ne düşünüyorsunuz?

Sürekli yeni formatları takip edip müşterilerimiz için potansiyel faydalarını değerlendiriyoruz. Müşterilerimize faydası olacağını düşündüğümüz yeni formatları eklemeyi planlıyoruz.

Bugün desteklediğimiz WMA formatı ile kullanıcılar zaten MP3Pro’da olduğu gibi MP3’e göre aynı bitrate ile daha kaliteli ses veya daha küçük sıkıştırılmış boyutla aynı kalitede ses elde edebiliyorlar.

Bir cevap yazın