Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı – Hoparlör Sistemleri

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Hoparlör Sistemleri

Not: Creative Labs hoparlör sistemleri ile ilgili detaylı özelliklerin listesini bu adresten ulaşabilirsiniz.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı - Hoparlör Sistemleri

Soru 1: Yeni ses kartlarınız 24 bit /96khz. ses çalabiliyor, fakat çoğu yeni hoparlörünüz 40Hz-20kHz aralığında sesleri verebiliyor. 24 bit /96kHz ses kartlarınızın ses kalitesinden yararlanmak için daha yüksek aralıkta hoparlörler mi almalıyız? Ses aralıkları ile ses kartları ve hoparlörler arasındaki ilişki nedir?

Hayır, çoğu hoparlör modeli daha yüksek çözünürlükteki kaynaklarda daha iyi ses verir ancak daha iyi bir kaynağın farklılıklarını ortaya çıkarmakta daha yüksek seviye bir hoparlör sistemi daha avantajlıdır.

Soru 2: Çoğu kullanıcı 5+1 sistemlerinin merkez hoparlöründen ses almakla ilgili sorun yaşıyor; hatta DVD filmlerde bile. Hangi şartlarda merkez hoparlörden veya surround kanallarından ses alabiliriz?

5.1 ses genelde Dolby Digital veya DTS olarak kaydedilmiş DVD filmlerde vardır. DVD-Audio DVD müzik DVD’leri de 5.1 ses verir. Bu kayıtlarda merkez hoparlörden ses almakta sorun yoktur; tüm ses kartı ayarlarınızın doğru olduğuna, hoparlörlerinizi doğru bağladığınıza ve analog/dijital düzenlemenizi doğru yaptığınıza emin olun.

Soru 3: Bugün piyasada Creative’in Live! 5.1, Audigy ve Audigy 2 serileri var. her kartta müzik, DVD ve oyunlarda tam performans için hangi hoparlör setini önerirsiniz? Hangi ses kartları analog 5.1 hoparlör setleri için Dolby Digital desteği sunuyor?

Dolby Digital 5.1 çözümleme b uses kartlarının üçünde de, yani Sound Blaster Live! 5.1, Audigy ve Audigy2 serisi ses kartlarında vardır. Audigy 2 serisi için Inspire 6.1 6600’ü öneriyoruz. Bu hoparlörün “upmix” özelliği tüm 5.1 ses kartlarımızla kullanılmaya uygun. Bütçeniz izin veriyorsa, nihai ses performansı arayan kullanıcılar için MegaWorks THX 5.1 550 ideal seçim. 5.1 ses kartlarımıza destek veren diğer hoparlör setleri arasında çok uygun fiyatlı Inspire 5.1 5200 var.

Soru 4: MP3 çalar, notebook gibi taşınabilir müzik cihazları ve mobil cihazlar için özel 5+1 veya 6+1 sistemler üretmek mümkün veya anlamlı mıdır?

Hayır. 5+1 ve 6+1 sistemlerin başlıca avantaj sağladığı alanlar oyun ve filmlerdir.

Bir cevap yazın