Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı – Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası, Devam

Soru 14: Creative PC-CAM 850 ürününde ½” CMOS algılayıcı kullanılıyor. CMOS algılayıcıların CCD’lere oranla daha düşük güç tüketimine ve üretim maliyetine sahip olduklarını ancak CCD’lerin de CMOS’a oranla daha keskin görüntü sağladığını duymuştum. Bu doğrultuda, PC-CAM 850’de CMOS algılayıcı kullanılması bir son kullanıcı olarak yapacağımız amatör çekimleri genel görüntü kalitesi bakımından ne derece etkiler?

Algılayıcı (sensör) türü dışında algılayıcının çözünürlüğü de çekilen fotoğrafların görüntü kalitesini etkiler. PC-CAM 850’de, enterpolasyonla 3 Megapiksele çıkarılabilen, 2 Megapiksel CMOS algılayıcı, kullanıcının görüntü kalitesinden kaybetmeden 4R ila 8R boyutundaki fotoğraf kağıtlarına çıktı almasını sağlar.

Soru 15: Dijital fotoğraf makineleri genelde çabuk pil tüketiyorlar. Creative’in dijital fotoğraf makineleri bu açıdan nasıl? Örneğin sadece 2 adet AA pil ile çalışan ve 1.6″ renkli LCD ekran, SD/MMC yuvaları ve otomatik flash gibi gelişmiş sayılabilecek özelliklere sahip olan PC-CAM 850 güç tüketimi konusunda ne kadar tutumlu? PC-CAM serisi ile ne tür pil kullanılmalı?

PC-CAM 850 farklı pil markaları ile test edilmiştir ve bu testlerin sonucunda kullanıcının LCD ekran açıkken ortalama 2.5 saatlik, kapalıyken 6 saatlik bir kullanım süresi bekleyebileceği görülmüştür. PC-CAM 850’ye alkalin veya şarj edilebilir AA piller takılabiliyor.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı - Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası, Devam

Soru 16: Harici flaş bağlantısı olan dijital fotoğraf makinesi modelleriniz var mı?

Hayır.

Soru 17: Bu üründe bellek kapasitesinin 16MB olması ve bellek kartı desteği iyi olmuş ama arabirimi hala USB 1.1. Diyelim ki biz dahili belleği tamamen dolduracak kadar fotoğraf çektik; bunları PC’ye aktarırken USB 1.1 olduğu için çok beklemek zorunda kalmayacak mıyız?

USB 1.1 arabirimi şu anda piyasadaki farklı bellek kartı kapasitelerini makul aktarma hızları ile desteklemeye yeterli. Piyasadaki çoğu dijital fotoğraf makinesi – hatta isim yapmış firmaların ileri seviye makinaları bile – hala USB 1.1 arabirimi kullanıyor.

Soru 18: Size göre hangi bellek kartı dijital fotoğraf için daha uygundur ve neden?

SmartMedia, Compact Flash, Memory Stick, SD veya MMC bellek kartları gibi depolama ortamlarının her birinin fiyat, form faktörü (boyut) ve kapasite olarak avantaj ve dezavantajları var.

PC-CAM 850’da, küçük form faktörü, yüksek transfer hızı, dayanıklılığı, yazma ve kopyalama koruması ve bu medyayı kullanan cihazların yaygınlığı nedeniyle SD/MMC desteğini tercih ettik.

Soru 19: Dijital fotoğraf makineleri çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Giriş seviyesi, orta seviye ve üst seviye makinalar var; tanınmış üreticilerin profesyonel ve yarı-profesyonel modelleri var; ayrıca bütünleşik dijital fotoğraf makinesi sunan cep telefonları var. Creative’in mevcut ve gelecek için planladığı dijital fotoğraf makinelerini bu tabloda nereye koyardınız?

Creative şu anda, güvenilir bir markadan kullanımı kolay ve ödenen paranın değerini en iyi şekilde verecek bir dijital fotoğraf makinesi isteyen giriş seviyesi kullanıcıları hedefliyor.

Soru 20: Creative Web sitesinden gördüğüm kadarı ile PC-CAM 850 modeli 640×480 modunda saniyede 8 kare görüntü yakalayabiliyor. Fakat sitede daha düşük çözünürlükte, daha yüksek kare/sn hızı ile kayıt yapıp yapmadığı yazmıyor. Böyle bir olanak var mı?B>

PC-CAM 850 şu ayarlarla kayıt yapabilir:


VGA (640*480) – 8 kare/sn
QVGA (320*240) – 20 kare/sn

Soru 21: PC-CAM 850’yi WebCam olarak kullandığımızda hangi çözünürlük ve kare/sn hızlarını destekliyor?

USB Video kare/sn Hızları
VGA 10 kare/sn
QVGA 25 kare/sn

Bir cevap yazın