Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı – Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası, Devam

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı - Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası, Devam


Soru 7: PC-CAM 850’nin enterpolasyonsuz gerçek çözünürlüğü nedir?

Efektif olarak 2.0MP; yani 1600 x 1200.

Soru 8: PC-CAM 850’nin 3 MP çözünürlüğü enterpolasyonla sağladığı belirtiliyor. Bunun arkasındaki teknolojiyi açıklar mısınız? Resim düzenleme programlarındaki “resize” seçeneğine benzer bir işlem mi? Öyleyse aynı etkinin yazılımla sağlanabileceğini söyleyebilir miyiz?

Enterpolasyon makinenin içindeki bir işlem algoritması kullanılarak, efektif sensörün yakaladığı resmin daha yüksek bir çözünürlüğe çıkarılması ile elde edilir. Bu işlem ve sonucu resim düzenleme programlarındakine benzerdir ancak gerek dijital fotoğraf makinesinde, gerek bu programlardaki enterpolasyon kalitesi kullanılan algoritmanın kalitesine göre büyük değişiklikler gösterir.

Soru 9: Kullanıcının bir dijital kameradan beklediği en önemli özelliklerden birisi yüksek çözünürlükte kaliteli görüntü elde edip etmediğidir. Enterpolasyon sayesinde çözünürlük artışına gidilmesi, kısaca var olmayan renk değerlerinin var olan komşu renk değerlerinden elde edilmesidir. Bu durumda nasıl oluyor da yüksek çözünürlükte kaliteden bahsedebiliyoruz? Elde edeceğimiz yüksek çözünürlükteki görüntünün, orijinal görüntünün bulanıklaşmış ve biraz deforme olmuş hali olması gerekmez mi? Halbuki örnek resimlerden gördüğüm kadarıyla oldukça kaliteli görüntüler elde edilmiş.Üstelik JPEG gibi bir sıkıştırma formatı resim üzerinde uygulandıktan sonra da resim kalitesi değişmemiş.

PC-CAM 850’ın firmware’i ve enterpolasyon algoritması üzerinde çok çalışılarak, bir yüksek çözünürlüğe enterpolasyonda resim kalitesinin bozulmaması sağlandı.

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı - Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası, Devam

Soru 10: Dijital zoom’un optik zoom’a göre yazılım tabanlı (veya görüntünün işlenmesine dayanan) bir yaklaşım olduğunu biliyoruz. Bildiğimiz kadarıyla enterpolasyon da daha büyük görüntü sensörü kullanmaya kıyasla yazılım tabanlı bir yaklaşım. Yani bu durum, görüntü kalitesinde bazı kayıpların olacağı anlamına geliyor. PC-CAM 850 ile hem 4x dijital zoom hem enterpolasyonlu 3MP çözünürlük kullandığımızda, resim kalitesinde nasıl bir düşüş bekleyebiliriz?

Kabul edilebilir resim kalitesi kullanıcıya göre değişir. PC-CAM 850’nin bütünleşik LCD ekranı kullanıcıya çektiği fotoğraflar için ön izleme olanağı sunuyor. Böylece kalitenin kabul edilir olup olmadığına karar verip zoom veya çözünürlük seviyelerini istediği görüntü kalitesine göre ayarlayabilir.

Soru 11: Dijital fotoğraf makinasında çektiğimiz fotoğrafları karta basmayı düşünmüyorsak slayt olarak monitörde veya VCD/DVD olarak TV de izlemeyi düşündüğümüzde 3 Megapixel’den yukarısına sahip bir makinaya ihtiyacımız var mı? kısacası bunca parayı vermeye değer mi?

Fotoğrafların görüntüsü TV’ye verilecekse, mevcut dijital fotoğraf makinelerinin çoğu iyi bir deneyim sunar, çünkü TV’lerin çözünürlüğü zaten düşüktür. PC monitöründe izlemek veya fotoğraf yazıcısında çıkış almak için gerekli çözünürlük, kullanıcının tercih ettiği çıktı boyutuna veya çözünürlüğe bağlıdır. Aşağıdaki tabloda farklı çıktı ve çözünürlükler için gerekli dijital fotoğraf makinesi çözünürlüklerine ilişkin basit bir kılavuz yer alıyor.


PİKSEL ÇÖZÜNÜRLÜKLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI
Yatay Dikey Piksel
Çıktı Boyutu: Gerekli Min. Çözünürlük Megapiksel
4×6 1024×768 <1
5×7 1280×960 1 1,228,800
8×10 1600×1200 2 1,920,000
Büyük 2048×1536 veya üzeri 3+ 3,145,728

Soru 12: Giriş seviyesi dijital fotoğraf makinelerinin resim kalitesi büyük ölçüde ışık koşullarına bağlı. Gündüzleri çekim yaptığımda çok net ama aksamları ışıkta veya kapalı mekanlarda çektiğim resimler çok bulanık ve karanlık olabiliyor. Bunun için sunduğunuz bir ayar var mı?

Kapalı mekanlar için dijital fotoğraf makinemizde iki özellik sunuyoruz; karanlık mekanlar için flaş ve farklı aydınlatılmış ortamlar için beyaz dengesi.

Soru 13: PC-CAM 850’de nasıl bir görüntü sensörü kullanılıyor? Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan CCD ve CMOS sensörlerin avantaj ve dezavantajları nelerdir. Hangisini tercih etmeliyiz?

PC-CAM 850’de CMOS sensör kullanılıyor. Bunun avantajı düşük maliyeti ve düşük güç tüketimi. Bu da bize ekonomik fiyatlı, sorunsuz ama yine de 3MP çözünürlük sunabilen bir makina isteyen ve hedef kitlemizi oluşturan giriş seviyesi kullanıcılara hitap etmemizi sağlıyor.

Bir cevap yazın