Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı – Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası

Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı - Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası

Creative Labs firması ile işbirliğinde yürüttüğümüz çalışmada, Creative Labs mühendisleri, Creative Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası ürünleri hakkındaki sorularınızı cevapladılar. Merak ettiğiniz pek çok konudaki bu soruları ve cevaplarını bir röportaj halinde yayınlıyoruz.

Bu ayki talihlimizi, birkaç gün içinde duyuracağız.

Siz Sordunuz, Creative Labs Cevapladı - Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası

THG Türkiye Okurları Sordu, Creative Cevapladı – Dijital Fotoğraf Makinesi/Web Kamerası

Soru 1: Dijital fotoğraf makinesi alırken en önemli kriter nedir? Megapiksel büyüklüğü mü, lens kalitesi mi? Creative lens olarak ne kullanmaktadır?

Dijital fotoğraf makinesinin çözünürlüğü ve lens türü temelde kullanıcının kullanım amaçlarına ve istediği sonuca bağlıdır:

  • Uğraşmadan şipşak fotoğraflar çekmek, bunları e-posta ile göndermek veya 8R’den (20x30cm) çıktılar almak isteyen giriş seviyesi kullanıcılar için sabit odaklı lensi olan 2-3 megapiksellik bir dijital fotoğraf makinesi yeterli gelecektir.
  • Daha ileri fotoğrafçılık tekniklerini denemek, fotoğraf yazıcısında 8R’den büyük boyutlarda çıktı almadan önce üzerlerinde oynama yapmak isteyen orta seviye kullanıcılar, açılır- katlanır objektifi olan, sabit zoom’lu lense sahip 3-4 Megapiksellik bir makina arayacaklardır.
  • En iyi resim kalitesini isteyen profesyonellerse mümkün olan en yüksek çözünürlüğe sahip, değiştirilebilir objektifi olan bir dijital fotoğraf makinesi isteyeceklerdir.

Creative PC-CAM 850, 8R kağıda kadar çıktı almayı sağlayan 3 Megapiksele kadar çözünürlüğü,sabit odaklı lensi, 4X Dijital Zoom özelliği, güçlü flaşı, artırılabilir SD/MMC belleği ve 1.6″ LCD ekranı ile giriş seviyesi kullanıcıları hedef alıyor. Ayrıca PC’nize bir Web kamerası olarak bağlayıp İnternet üzerinden arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Soru 2: Daha önce kullandığım Web kamerası sadece Intel platformlarıyla uyumluydu. Creative Web kameralarının bu açıdan bir sorunu var mı?

Creative Web kameraları gerek Intel gerek AMD platformlarında çok kapsamlı olarak test edilmiştir ve ikisini de desteklemektedir.

Soru 3: Dijital kameralarda bir fotoğrafı çekmek için düğmeye bastıktan sonra bir süre bekleyip işlem bittikten sonra bir sonraki fotoğrafı çekmemiz gerekiyor. Bu süreyi etkileyen faktörler nelerdir ve bu esnada makinede hangi işlemler yapılmaktadır? Çekilen fotoğrafın belleğe yazılması dışında bir işlem var mı?

Makina yeni bir fotoğraf çekmeye hazır olmadan önce bu gecikme sırasında sensör dizesini tekrar elektrik yükler, netleme (focus), pozlama (exposure) ve renk dengesi (color balance) ayarlarını yapar. Bir ikinci gecikme de makinanın görüntüyü işleyip, sıkıştırıp bellek kartına yazması sırasında oluşur.

Bu gecikmeleri azaltan faktörlerden biri, makinanın sahip olduğu tampon bellek kapasitesidir; böylece bir önceki fotoğraf belleğe henüz yazılmamış olsa bile ikinci fotoğraf çekilip kuyruğa alınabilir. Bu da çekimler arasındaki süreyi kısaltır.

Soru 4: Dijital fotoğraf makinesi /Web kamerası almaya karar verdim ve eleye eleye iki ürün kaldı elimde. Hangi özelliği ile kendi ürününüze beni ikna ederdiniz?

Creative’de her zaman müşterilerimize ödenen paranın en iyi karşılığını vermeyi hedefledik. Güvenilirlik açısından, Creative dijital fotoğraf makineleri /web kameraları müşterilerimizin en yüksek kaliteye maksimum memnuniyet ile ulaşabilmeleri için tüm testlerden geçirilmiştir.

Creative ayrıca kullanıcıların satın aldıkları dijital fotoğraf makinesini veya Web kamerasını maksimum özelliklerle kullanabilmesi için ArcSoft PhotoImpression ve VideoImpression gibi katma değerli yazılımları da ürünlerle birlikte sunmaktadır.

Tüm Creative ürünleri yerel garantiye ve teknik desteğe sahiptir; haber sunucusu ve forumlarıyla sünyanın pek çok kesimindeki müşterilerden gelen soru ve e-postaları da cevaplamaktayız.

Soru 5: Dijital fotoğraf makinelerinden PC’ye fotoğraf aktarılırken ekstra bir yazılıma ihtiyaç var mı? Yoksa bu sadece sistemle ve fotoğraf makinasıyla mı alakalı? Önerdiğiniz bir yazılım var mı?

PC-CAM 850 dışındaki PC-CAM modelleri fotoğrafların PC’ye aktarılması için PC-CAM Center yazılımına ihtiyaç duyuyor. Ancak PC-CAM 850/880 taşınabilir bir disk gibi algılandığı için fotoğraflar Windows Gezgini’nden sürükle-bırak yöntemi ile PC’ye aktarılabilir.

Soru 6: WebCam’de görüntü kalitesi nelere bağlıdır?

Genel olarak görüntü kalitesini belirleyen ana faktör, WebCam içindeki sensördür. Sensör ya CCD ya da CMOS türünde olur.

Bir cevap yazın