SiS 645DX: – En İyi P4 Yongaseti mi?

SiS 645 Ve SiS 645DX Arasındaki Fark

SiS 645DX yongasetinin şematik mimarisi: Bir önceki SiS 645 yongasetine göre tek farkı Kuzey Köprüsü'nün değiştirilmiş olması.

SiS 645DX yongasetinin şematik mimarisi: Bir önceki SiS 645 yongasetine göre tek farkı Kuzey Köprüsü’nün değiştirilmiş olması.

Geçen Aralık ayında SiS 645 yongasetini test ederek Intel Pentium 4 için çıkmış diğer yongasetleri ile karşılaştırmıştık. Tayvanlı üretici bu sefer bellek arabirimini yenilemiş ve yeni Pentium 4’ün gelişini beklerken FSB hızını 133 MHz’e çıkarmış.

Yongasetinin diğer tüm özellikleri bir önceki ile tamamen aynı – IDE arabirimleri Ultra-DMA/100 modunda çalışmaya devam ediyor, USB denetçisi de 1.1 standardında. Aslında bunların değişmediğini anlamak için SiS 961 model Güney Köprüsüne bakmanız yeter; bu bileşenin Ultra-DMA/133 ve USB 2.0’yi desteklemediğini biliyoruz.

OEM üreticileri için ilginç bir özellik Kuzey Köprüsü’ne entegre edilmiş grafik yongası – bu, 2D görüntülerle çalışan basit ofis uygulamaları için fazlasıyla yeterli gelebilir. Yetersiz bulan kullanıcılar ise AGP yuvası üzerinden yüksek performanslı ekran kartlarını kullanabilirler.

SiS 645 Ve SiS 645DX Arasındaki Fark

Tam IRQ desteği sunan 6 PCI yuvası içermesi bu yongasetini özel kılıyor. Teoride bellek kapasitesi 3 GB’a yükseltilebiliyor ama bunu gelecekte farklı anakartlarla, test ortamında doğrulamak lazım. Tüm test süresince Kuzey Köprüsünün çok az ısındığı dikkatimizi çekti; dolayısıyla rakiplerinin aksine aktif soğutma gerektirmiyor.

Asus ve MSI yakında SiS 645DX anakartlarını çıkarmayı planlıyorlar. Örneğin Asus’un anakart modeli P4S333 olacak.

Bir cevap yazın