SiS 645DX: – En İyi P4 Yongaseti mi?

SiS 645DX: -  En İyi P4 Yongaseti mi?

Intel Pentium 4’ün bir sorunu varsa o da Intel 850 yongasetine dayalı Rambus platformunun yeterli piyasa penetrasyonuna ulaşamaması. Sadece birkaç anakart üreticisi portföylerine bu yongasetini dahil etti. Öte yandan, 845 anakart ve SDRAM ile sunulan Pentium 4 sistemler bütün büyük mağazalarda yerini aldı.

Pentium 4’ün böyle sistemlerde gerçek performans potansiyeline ulaşmasının mümkün olmadığı herkesçe bilinmeli. Tabii – ve ne yazık ki- kullanıcı sadece Megahertz ve Gigabyte değerleri ile ilgileniyorsa diğer kriterlere bakılmıyor. Bugün Intel PC’ler de DDR SDRAM’e kavuştu, böylece Pentium 4’ün performans potansiyeli biraz daha iyi kullanılabiliyor.

Aslında kabul edilebilir bir fiyat/performans oranı sunmak için genelde bu PC’lerde yavaş (CAS2.5 “latency”-gecikme değeri olan) DDR266 bellek modülleri kullanılıyor ve bu da optimum sistem performansına erişilmesini engelliyor. O yüzden işi bilen PC tutkunları Rambus platformuna yöneliyor; bu platform bellek performansıyla Pentium 4’ün potansiyelinden tam yararlanabiliyor. Çeşitli platformlarda RDRAM ile yaptığımız kapsamlı bir test başlıklı yazımızda bulunabilir.

Yine de bugünün mesajı açık: Rambus öldü, yaşasın DDR – en azından 2 hafta önce San Fransisco’da düzenlenen Intel Developer Forum 2002‘de Intel’in verdiği mesaj böyleydi. SiS ise 166 MHz saat hızıyla çalışan DDR SDRAM (DDR333) bellek desteği ile alternatif bir yongaseti çıkararak buna cevap veriyor; yani SiS, Intel’in Rambus platformunun tahtını ele geçirmek için tam güçle saldırıyor.

Münih’teki Tom’s Hardware laboratuarlarından sizlere SiS’in 645DX yongasetli referans anakartı üzerinde yaptığımız özel testleri getiriyoruz. Bu yongaseti 13 Mart 2002’deki CeBIT fuarına kadar resmen duyurulmayacak.

 Soket 478 Pentium 4 için üretilen SiS 645DX yongaseti.

Soket 478 Pentium 4 için üretilen SiS 645DX yongaseti.

Şimdilik şu kadarını söyleyebiliriz: SiS, 645DX ile pek çok anakartta yerini almak için iyi bir şans yakalamış durumda – özellikle de 21 Mayıs’ta çıkacak olan Intel 845E ve Nisan sonunda çıkacak olan Intel 850E’den önce davranarak.

Bir cevap yazın