Sinyalli Montla Daha Güvendesiniz

Bisikletçiler ve motosikletçiler bu montu çok sevebilirler.

Leah Buechley’in birkaç LED, iki düğme ve bir Arduino mikrodenetleyici kullanarak yaptığı sinyalli motorcu montu arkadakilere bir sonraki hareketinizi belli ediyor. Montun sırtında bulunan iki büyük ok şeklindeki sinyal, montun bileklerindeki iki düğme tarafından denetleniyor .

Sinyalli Motorcu Montu

Sinyalli Motorcu Montu - Tarz mı, güvenlik mi? Belki ikisi de.

Bilekteki düğmelerin yanındaki LED’ler de hangi sinyalin etkin olduğunu gösteriyor ve bu sayede sırtınızda hangi okun şu anda sinyal verdiğini bilebiliyorsunuz. Sol göğüs hizasında ise bir pil, açma-kapama düğmesi ve sistemin çalışır halde olduğunu bildiren kırmızı bir LED’den oluşan kumanda birimi var.

Buechley’in bu projesi ölümcül arkadan çarpma riskiyle sürekli yüz yüze kalan bisikletçiler ve motorcular için gerçek bir lütuf olabilir. Her ne kadar yanıp sönen oklar, parlak LED’ler çalışırken güvenliğe katkı sağlasa da, koyu renk montun farkedilirliğe katkı sağladığı pek söylenemez, ancak sıkı motorcu imajınız da zedelenmiyor.

Sinyalli motorcu montu mağazalarda satılmıyor, ancak Buechley  “kendin yap” yönergelerini bizlerle paylaşmayı ihmal etmemiş.

Sinyalli Motorcu Montu (Kendin Yap)

Bir cevap yazın