Singapur Ordusunun Yeni Silahı iPad

Yeni ordulara sıcak bir karavana, dolu bir şarjör artık yetmiyor.

Asker ve iPad

Asker ve iPad

Singapur Milli Savunma Bakanlığı bu yıl askere alacağı yeni personele 8,000 iPad dağıtacağını açıkladı. iPad ile donanmış askerlerin cepheden gönderdiği video ve fotoğraflar merkezdeki bir sunucuda toplanacak, askerler kendi aralarında ve komutanlarıyla anında mesaj sistemiyle iletişim sağlayabilecek. Singapur Silahlı Kuvvetleri’nin iPad‘lerin savaş ortamında kullanımını geliştirmek üzere yerel yazılım firmalarıyla çalışmalara şimdiden başladığı da söyleniyor. Şimdilik yeni askerlerle sınırlı uygulamanın, gelecek yıldan başlayarak ordunun geri kalanına da yaygınlaştırılması bekleniyor.

Aslında Singapur dünyada iPad veya diğer iOS aygıtları kullanan ilk ordu değil. ABD deniz kuvvetlerine bağlı pilotlar için yakın zaman önce seyrüsefer evrakı uygulamasına son verilmiş; iPad üzerindeki bir uygulamaya geçilerek kağıttan vazgeçilmişti. ABD ordusu kendi “güvenli” App Store uygulama mağazası için de çalışmalara başlamış durumda. Birleşik Krallık (İngiliz) ordusu ise, Afganistan’a göndereceği askerlere verilen savaş eğitiminde, zaten iPad tabletlerden uzun süredir yararlanıyordu.

Askeri uzmanlar taşınabilir sayısal teknolojilerin cephelerdeki yeri üzerine harıl harıl yeni fikirler üretme çabasındayken, ilgili birliklerin komutanları şüphelerinin dağıldığını ve halen denenen sistemleri başarılı bulduklarını da belirtiyorlar.

2 Yorum

Bir cevap yazın