Silent Hill: Shattered Memories İnceleme

“Sizin Oyunla Oynadığınız Kadar, Oyun da Sizinle Oynar”

Evet, Shattered Memories’in başında bir psikolojik uyarı bulunuyor: “Bu oyun, sizin onunla oynadığınız kadar, sizinle oynar. Sizin psikolojik profilinizi çıkarıp kendi kişisel kabusunuzu yaratır.” Ve size bir şey söyleyeyim mi? Daha doğru olamazdı bu uyarı. Peki bunu nasıl yapıyor? Bir oyun bizim psikolojimizi nasıl anlıyor? Hangi tuşlara ne kadar hızlı bastığımızı falan mı ölçüyor? Hayır, hiçbirisi değil. Oyun gerçek hayatta psikolojik problemler için gittiğimiz kişiyi ayağımıza, oturma odamıza getiriyor: Oyun bunu, bir psikolog yardımıyla yapıyor.

Silent Hill Shattered Memories 4

Oyundaki psikolog sizi oldukça iyi analiz ediyor.

Oyuna ilk başladığınız anda ve zaman zaman ekran kararacak (genelde bölüm aralarını temsil ediyor bu) ve kendinizi bir psikologun karşısında bulacaksınız. Çok sevimli bir adam olduğunu söyleyemem ama yine de sizi iyi analiz ettiği kesin. Bu psikolog ilk başta sizden bir form doldurmanızı istiyor. Anket gibi “evet”, “hayır” cevapları verilen bu soruların tamamı “hiç sevgilini ya da eşini aldattın mı?”, “ailenle mi yoksa arkadaşlarınla mı daha çok vakit geçirirsin” gibi kişisel sorular. Bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre oyun belli başlı şeyleri belirliyor. Yani evet, oyun her oynadığınızda verdiğiniz cevaplara göre değişiyor. Bunun dışında bölüm aralarında size ufak testler yapıyor. Mesela size altı tane uyuyormuş gibi görünen adam ve bayanların resmini veriyor ve bunları “uyuyor” ve “ölü” olarak ayırmanızı istiyor. Bu tür testlere vereceğiniz cevaplara göre oyun sizin psikolojik profilinizi çıkarıp sizi kendi kâbuslarınızla korkutmaya yönelik kendini hazırlıyor.

Şunu da söyleyebilirim ki oyun bu konuda çok iyi zira oyunun sonunda sizin hakkınızda ne düşündüğünü psikologun notlarını okuyarak görebiliyorsunuz. Oyun çok çok iyi bir profil çıkarıyor kesinlikle, bir iki ufak detay dışında benim hakkımda her şeyi bildi ve tam bana göre bir son çıkardı karşıma. Siz de doğru cevapları vermeye özen gösterin ki oyundan aldığınız zevk on kat artsın.

8 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Homecoming gayet güzel bence, rezalet demek oyuna haksızlık olur. Ben Silent Hill serisinden sadece homecoming’i oynadım. Ama hala bitiremedim Scarlett denen ucube oyuncak bebeği öldüremiyorum sadece 1 sağlık iksiri ve 1 serum var baltayla parçalıyorum örümcek moduna geçiyor sonra da game over D: bu oyundan sonra shattered memories’i oynayacağım bu arada serinin en güzel oyunu hangisi???

  2. Aykut Aktaş

    Ben oyunun bütün serisini bitirdim shattered memories haricinde 😀
    Onu oynayamadım daha fakat en çok sevdiklerim 1-2 ve homecoming aslında the room
    unda sarkıları güzel 😀

Bir cevap yazın