Sık Kullanılanlara Programlar Nasıl Eklenir?

Windows 7 LogoSık kullanılanlar sekmesi, Windows 7 işletim sistemi üzerinde Windows Explorer ekranında görüntülenen gruplardan birisi. Bu sekmenin varsayılan olarak gelen alt menüleri Karşıdan Yüklemeler, Masaüstü ve Son Yerler’den oluşuyor. Sık Kullanılanlar grubuna yeni klasörler eklemek mümkün olsa da program kısa yolları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bir program eklemeye çalışıldığında kullanıcı, “Sık Kullanılanlar konumuna yerleştirilemiyor” mesajı ile karşılaşıyor.

Bu yazımızda programların Sık Kullanılanlar grubuna nasıl ekleneceğini göreceğiz. Program kısa yolları eklenilebilen bir Sık Kullanılanlar menüsü aşağıdakine benzer bir hâl alacaktır:

Windows 7 Sık Kullanılanlar

Resimde de görebileceğiniz gibi Word 2007, Firefox, Ccleaner gibi programlar Sık Kullanılanlara eklenmiş durumda. Rehberin sonunda siz de istediğiniz programı Sık Kullanılanlar arasına ekleyebileceksiniz.

Yapacağımız işlem aslında oldukça basit. Başlat – Çalıştır yolunu izleyerek ya da Windows + R kısa yoluyla Çalıştır ekranı açıyoruz. Çalıştır ekranına %userprofile%Links yolunu girip Enter’a basarak Bağlantılar ekranına gidiyoruz. Bu ekrana Bilgisayarım – Yerel Disk C: – Kullanıcılar – KullanıcıAdınız – Bağlantılar yolunu izleyerek de gidebilirsiniz.

Bağlantılar ekranı açıldığında, Sık Kullanılanlara koymak istediğimiz programları bu ekrana sürükleyip bırakıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra sürüklediğiniz programın anında Sık Kullanılanlara geldiğini görecekseniz zaten. Programları masaüstünden, diğer bir Windows Explorer ekranından ya da Başlat Menüsünden sürükleyip bırakabilirsiniz.

Kolay gelsin!

3 Yorum

  1. Doğacan Akdeniz

    Program kısayollarını sürükleyip bırakmanız yeterli. Dikkat ederseniz ekran görüntüsündekilerin de programların kısayolları olduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın