Siggraph 2003: AMD64 Nihayet Bir Anlam İfade Etmeye Başlıyor

AMD Opteron – Umut Vadeden Küçük Çekirdek

Bu sefer AMD’ye o kadar alaycı bakmıyorsam bunu Charles Boswell’a, AMD’nin Sunucu/İş İstasyonu Departmanı, Mikroişlemci İş Ünitesi Uzman Teknik Görevlisi’ne borçlusunuz. Bu kadar uzun bir ünvan için Charles’ın elinden gelen bir şey yok ama kesinlikle AMD64’ün, Opteron’un ve AMD’ye ait olan her şeyin havariliğini yapabilecek birisi. Kahretsin, bu adama hakkını vermek zorunda kaldım.

Nvidia ile dip dibe. AMD kendileri için yongaseti sunanlarla samimiyeti ilerletiyor.

Nvidia ile dip dibe. AMD kendileri için yongaseti sunanlarla samimiyeti ilerletiyor.

Pekala, işte Siggraph 2003’te AMD’nin sunduklarıyla ilgili iyi ve kötü haberler: Önce kötü haberi verelim, çünkü o kadar da kötü değil. Tek kötü haber, çoğu alanda herkesi heyecanlandıracak kadar büyük bir gelişme olmaması.

İyi haber ise, hiç olmazsa bir büyük haber olması: Anlaşılan Opteron Dijital İçerik Oluşturma (DCC – Digital Content Creation) pazarını ele geçirmeye doğru ilerliyor. Bunu alay etmek için söylemiyorum. Nedenleri basit:

  • DCC pazarında vakit nakittir ve en çok vakti de render işlemi alır.
  • Çoğu DCC uygulaması “plug-in’ler” yardımıyla şimdiden Opteron’un 64-bit uzantılarından yararlanabilirler ve 32-bit’lik uygulama olmalarına karşın render işlemini 64 bit’e taşıyabilirler.
  • Vaktin nakit olduğu çoğu DCC uygulamasında yüksek çözünürlüklü (2000×2000 ve üzeri) görüntülerin render edilmesi gerekir ve bu da 64 bit işleme ihtiyacı daha da artırır.
  • DCC profesyonelleri beta yazılım kullanmaktan çekinmezler; bu yüzden Windows XP 64’ün beta sürümünü kullanmalarında bir problem yoktur. İşin şaşırtıcı yanı Linux’ta işler pek öyle değildir.

Kuşkusuz AMD’yi sınırlayan çeşitli faktörler ve engeller de var:

  • Intel AMD’den daha baskın; AMD’nin büyük üreticiler pazarında çok ileriye gitmesi düşük ihtimal ve kurumsal alıcılar 3D dünyasında bile gidip bu üreticilersen sistem alıyor.
  • Anakart üreticileri Opteron anakartlarını piyasaya sürmekte acele etmiyorlar; dolayısıyla henüz erken. ILM (Industrial Light and Magic) gibi film şirketlerini besleyen donanımın çoğu doğrudan AMD’den geliyor.
  • Windows XP 64 muhtemelen 2004 başlarından önce geçerli bir platform olmayacak. O zamana kadar da Bağımsız Yazılım Geliştiriciler buna ilginç bir teknolojik gelişmenin daha ötesinde bir gözle bakmayacaklar.
  • AMD pek bir pazarlama şirketi sayılmaz. Dolayısıyla SGI Jurrasic Park’ta başrollerden birini kapıp DCC cemaatinin gönlünü kazanırken, AMD Jimmy Neutron’da figüranlık kapabilecek mi belli değil.

İşte itiraf ettim: AMD 64 bit arenasında Intel’e karşı büyük, tekrarlıyorum, büyük bir aşama kaydetti. Tabii binlerce Opteron sistem satılacak demiyorum; bu sonuçta DCC pazarı; ama bu pazarın “cinsi cazibesini” kullanarak büyük üreticilerin gönlünü çalabilirler. ILM, Star Wars ekibi gibi güzel filmleri yapanlara karşı yeterince ilgi gösteriyorlar. Bakalım neler olacak.

Boxx'un M4 dual Opteron iş istasyonu.

Boxx’un M4 dual Opteron iş istasyonu.

Bir cevap yazın