Siggraph 2002: Nvidia Dünyaya Karşı

San Antonio'da ki Henry B. Gonzalez Convention Center,Texas. Siggraph 2002'nin düzenlendiği yer.

San Antonio’da ki Henry B. Gonzalez Convention Center,Texas. Siggraph 2002’nin düzenlendiği yer.

Herhangi birinin, İzlanda’nın bu fuara ev sahipliği yapma olasılığı hiç yok.

Herkes sıcaktan kaçmak istese de, tuhaf bir insanseverlik anlayışına sahip olan ve kendilerine saygıları pek bulunmayan Siggraph organizatörleri bunu görmezden gelip, yerel ekonomiyi canlandırmak için bir dolu grafik tasarımcısını, akademisyeni, programcıyı ve üreticiyi bu konferansa ve ticaret fuarına çekmeye çalışır.

Gösteri başlasın!

Aman Tanrım, bu NV30! Yoksa değil mi?

“Abi inanmayacaksın ama abi, Nvidia NV30’un teknik özelliklerini duyurdu abi!”

“Kapa çeneni!”

“Ölüm çıksın ki.”

“Kapa çeneni! Sana inanmıyorum”

“Ama oradaydım!”

Siggraph’ın koridorlarında sersemlemiş şekilde dolaşan grafik fanatiklerinin keşfettiği şey, Nvidia’nın Cg sunumu arasında çaktırmadan verdiği NV3x serisi spesifikasyonlarıydı. Büyük bir ihtimalle Nvidia’nın halkla ilişkiler ordusu bu olayın doğal bir keşif olarak gözükmesi için çabalamaktan kendi sigortalarını attırmıştır. Herhalde gelecek sefer bir PowerPoint sunumunu kafamıza çaldıktan sonra gelip hikayeyi bizim yerimize yazacaklar

Hala duymadıysanız ya da Google’da aratmaktan korkuyorsanız, Cg, ‘Grafik için C’ anlamına geliyor; yani Nvidia tarafından geliştirilen ve DirectX ve OpenGL’nin üzerinde çalışacak yüksek seviye bir programlama dili. Bir tarafta Nvidia, Cg’nin Microsoft’un DirectX’indeki HLSL’nin (Yüksek Seviye Shading Dili) eşdeğeri olduğunu iddia ediyor. Diğer taraftan, bu dil onu sadece Nvidia’ya özgü kılan, hedefe özel komutlar içeriyor. Anlayacağınız Cg, sektörde tüyleri diken diken etmiş durumda. Nvidia’nın, Microsoft ile birlikte bu dil üzerinde HLSL uyumluluğu için oldukça sıkı çalıştığı belli oluyor. Microsoft kendi eşdeğer ‘Grafik için C’ lerinin olacağını söylüyor ve bu büyük ihtimalle geliştiricilerin Windows için anlaşacağı standart da bu olacak.

Bu, grafik için standart bir yüksek dilin kabul ettirilmeye çalışıldığı ilk örnek değil. PHIGS, PEX, HOOPS ve şürekası hepsi aynı yollardan geçtiler. Grafik alanında “herşeye uyan” bir dil olamaz. Bu yüzden, Nvidia’nın böyle bir yaklaşımı tercih etmesi biraz şaşırtıcı; fakat şirket, eski grafik fikirlerini pırıltılı yeni pazarlama paketleri içinde tekrarlamak ve kendine mal etmek konusunda çok başarılı.

Diğer taraftan, konferansta bir sunum yapmak üzere gelen grafik gurularından birisi ile yaptığım konuşmada, Nvidia’nın eski geliştiriciler grubunun artan hisse senedi değerleri ile zengin olup laboratuarları bir grup SGI elemanına, yani eski Farenheit topluluğuna bıraktığını öğrendim. Farenheit, Microsoft ve SGI arasında geliştirilmeye çalışan ve DirectX ve OpenGl üzerinde çalışacak ortak bir projeydi. Hmmm.

Belki de tüm bu tantana buradan çıkıyor. SGI talihsiz zamanlarında bile alçakgönüllülüğü ile bilinen bir firma değildi. Belki de Nvidia çok şişmanladı ve rahatına düşkün hale geldi. Bilemiyorum. Nvidia personeliyle uzun süredir devam eden ilişkilerime rağmen, Nvidia’nın Cg sunumunu, NV3x serisi için bir tanıtım kılığına büründürüp Cg için bir KBK (korku, belirsizlik, kuşku) yaratma aracı olarak kullanmasından hoşnut değilim.

Bir cevap yazın