Shuttle XPC SD31P: Küçük Masaüstü

Shuttle XPC SD31P: Küçük Masaüstü

Bilgisayarlar gün geçtikçe küçülüyor mu büyüyor mu? Bu soruya büyük çoğunluk haklı olarak küçülüyor yanıtı verecektir. Birkaç bilgisayar delisi dışında devasa sistemler kullanmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe azalıyor. Normal olarak üreticiler de kullanıcıların isteklerine göre ürünlerini şekillendiriyorlar.

Devir taşınabilirlik devri. Dizüstü bilgisayar satışları artık masaüstlerini geçti gidiyor. Bunlara ek olarak avuçiçi bilgisayarlar ve cep telefonları da her geçen gün daha yetenekli hale gelerek dizüstlerini zorluyorlar.

Peki, bu hızlı değişim içinde masaüstü sistemlerin hiç mi şansı yok? İşte bu soruya neden olmasın diyen firmalardan birisi Shuttle. Özellikle SFF (Small Form Factor – Küçük Biçim Etmeni) alanında özelleşen firmanın yaklaşık 20 adet modeli var. Bu yazıda incelediğimiz XPC SD31P çift çekirdekli Intel işlemcileri destekleyen bir iskelet sistemi (barebone).

Belki de yine ilk kez THG Türkiye’den duyduğunuz iskelet sistem kelimesi (barebone) ne anlama geliyor. Bu sistemler bir kasa, bir anakart (genellikle tümleşik ekran kartlı) ve bir güç kaynağıyla temel donanımları hazır olarak geliyor. Daha sonra siz istediğiniz uygun işlemci, bellek, sabit disk, DVD okuyucu/yazıcı isteğe bağlı olarak ekran kartı gibi bileşenleri takarak sisteminizi oluşturuyorsunuz. Bu sistemlerin temel özellikleri arasında küçük boyutlara sahip olmaları dolayısıyla kolay taşınabilmeleri ve şık görünmelerini sayabiliriz.

Bir cevap yazın