Shogun 2 Fall of the Samurai Ön İnceleme

Fall of the Samurai – Campaign

Geçen sene Shogun 2’nin ön inceleme sürümü Global Game Jam’in başladığı günün gecesinde elime ulaşmıştı. Yine aynısı oldu, Fall of the Samurai’yı sizler için inceledim, bakalım bu sefer Creative Assembly bizlere ne sunuyor?

1864 yılına gidiyoruz, karşımızda yeni bir campaign haritası var. Shogun 2’ye nazaran birçok irili ufaklı ada ve sürüsüne bereket klan karşılıyor beni. Şehir sayısı Shogun 2 ve Rise of the Samurai’de 65’ti. Fall of the Samurai ile bu sayı 72’ye yükseldi. Oynanabilir klanlarımız Satsuma, Saga, Tosa, Choshu, Obama, Tsu, Nagaoka, Jozai, Aizu ve Sendai. Tsu, Saga ve Obama ön siparişle aktif olan klanlar altını çizelim.

Japonya, modernizasyon gölgesi altında yeni teknolojilerin ve geleneklerin arasında gitti geldiler yaşıyor. Bunu çok iyi hissedeceksiniz. Şogun ve İmparator yanlıları arasında bir yerde durmalısınız, ortası yok. İmparatorluk tarafı ateşli silah teknolojilerini kullandığı ve batılı güçlere kapılarını açtığı için şogun yanlısı bölgelerde sevilmiyor, aynı durum tam tersi olarak İmparator yanlıları ise şogunluğun hakimiyetinden rahatsız oluyor. Kısacası oyunda Pro-Shogun ve Pro-Emperor şeklinde ayrılıyoruz. Ek olarak klanımızın hangi safta bulunacağını da seçebiliyoruz. İmparator yanlısıyken aile ağacımızın gösterildiği sayfadaki seçenek sayesinde bir anda kendimizi şogun yanlısı ilan edebiliyoruz. Ama bu seçimler klanlar arasındaki dengeyi hatta ülke iç huzurunu bile derinde etkileyebiliyor.

Fall-of-the-samurai-4
Burada göze batan bir diğer yenilik klan görevleri, mevsimlerin etkileri, klan görevleriyle elde edilen ödüller, event’ler ve klan traits’leri. Eğer başarılı olmak istiyorsanız görevlere, gerek bina gerek teknolojilerle gelen traits’lere ve event’lere dikkat etmelisiniz. Oyundaki önemleri bir hayli artmış.

10 Yorum

 1. Turcoman

  Sen bu ön incelemeyi beta’yı denemeden yapmışsın, hatta ön inceleme falan yapmamışsın, etraftan yorumları toplayıp oyunu denemeden koymuşsun, resimler arasında bir tane bile senin aldığın oyun içi SS yok, zaten custom battle seçeneği yok, öyle kendi birimini gattling guns’ın önüne geçirmen de hikaye, çünkü böyle bir seçenek yok yani custom battle gibi, lobide vs.. seni de hiç görmedik, şimdi bize kalkmış ön inceleme bik bik diye uyduruyorsun. Sen bunları twt’deki yancılarına yuttur afedersin…

  • Uğur Yurtsever

   Merhaba Turcoman.

   Türkiye’deki Total War topluluğunu yakından takip etmiyor olsam da, ufak bir araştırmayla TWT’den çeşitli nedenlerle ayrılmış TW fanlarının kurduğu bir siteden geldiğini öğrendim (google sağolsun 😉 ).

   Anladığım kadarıyla oldukça heyecanlı, tutkulu ama bir o kadar da kalbi kırık bir Total War hayranısın. Ne yazık ki birazdan söyleyeceklerim seni biraz daha düş kırıklığına uğratacak. Çünkü söylediklerin, Total War’un nabzını tuttuğunu iddia eden bir takım toplulukların üyesi olarak aslında Total War’dan ve daha da önemlisi profesyonellikten ne kadar uzak olduğunu gösteriyor. Gerçekten çok talihsiz bir yorumun altına imza atmışsın sevgili dostum.

   İlk olarak bu ön inceleme, oyunun kapalı beta testinden değil basın için özel olarak hazırlanan “preview” sürümüden yapılmıştır. SEGA’nın tüm diğer oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da “preview” sürümden ekran görüntüsü almak kesinlikle yasaktır. Sağda solda bu kurala uymayanlar varsa, bu onların profesyonellik anlayışıyla ilgili bir durum. Bizi ilgilendirmiyor. Ama bir dakika; buraya gelip hiç düşünmeden acımasızca saldırıya geçmeden önce tüm bunları zaten biliyor olman gerekiyordu, yanılıyor muyum?

   Editör arkadaşımı beta test lobisinde göremeyişinizin nedeni de- anlayabileceğiz üzere- oyunun piyasa çıkmadan önceki en son halini temsil eden “preview” sürümüne sahip olmamızdır. Bu ön inceleme sürümü, oyun çıkmadan bir hafta on gün kadar önce tam sürüme dönüşecektir.

   Öte yandan birçok sitenin aksine sitemizdeki tüm ön incelemeler, ilgili oyunun ön inceleme sürümleri oynanarak yapılmaktadır (bu yüzden fazla ön inceleme yapamıyoruz ya). Bizi haberleri ve videoları derleyip ön inceleme yaptık diye içerik şişirenlerle aynı kefeye koymayın lütfen.

   Gelelim FPS modunda “gatling gun” kullanımına. Ne yazık ki bu konuda söylediklerin, sizlerin bir oyunu nasıl test ettiğinin en açık ve üzücü kanıtı gibi duruyor. Zira, sevgili dostum, oyunda gatling gun’ı FPS modunda kullanırken kendi birimlerinizi de ateşten geçirebilmektesiniz. Zaten aksi de düşünülemezdi. 🙂 Creative Assembly’e kapalı beta davetiyelerini daha dikkatli dağıtmaları konusunda bir telkinde bulunmak gerekiyor anlaşılan.

   Öte yandan yazıda “custom battle” açıp oynadık gibi bir ibare de bulunmamakta. Neden bahsettiğini tam olarak anlayamadım. Çok merak ediyorsan Preview sürümünde iki adet “historical battle” olduğunu söyleyebilirim ama.

   Sevgili Turcoman, üzülerek söylemeliyim ki attığın yorum tamamıyla karalamaya yönelik, çiğ bir yorum olmuş. Belki Total War toplulukları içindeki mücadelenin dolduruşuna geldin, belki de anlayamadığımız bir nedenden ötürü kendini kandırılmış hissettin. Ancak kesin olan bir şey varsa, o da hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmadığın konulara dalmış; olgun bir insana yakışmayacak ithamlarda bulunmuşsun. Keşke hırsına yenik düşmeden daha yumuşak ve dikkatli bir yorum yapsaymışsın. Neyse, yine de Total War topluluğu içinde herkesçe bilinen ismini kullandığın için teşekkür ederim. 🙂

   Muhtemelen gelip tekrar yorum yapmayacaksın. Yaparsan bile bu ikna olmadığını söylemek için olacak. Ancak zaten benim bu uzuuuun yorumu atmamdaki amaç, bir tartışma başlatmak veya sana ne kadar büyük bir hata yaptığını göstermek değil, sitemizi okuyanlara gerçekleri işaret edecek bir açıklama yapmaktı. Zaten Total War topluluğundan biri değil de sadece bir okuyucu olsaydın, çok daha yumuşak ve kısa bir cevap olacaktı bu. Umarım açık bir şekilde anlatabilmişimdir.

   Sevgiler

 2. Turcoman

  Merhaba sayın Uğur Bey,

  Öncelikle sabahın köründe beni güldürmeyi başardınız, sizi bilhassa bu konuda çok tebrik etmekle yetinmeyip teşekkürlerimi de sunacağım 🙂

  Heyecanlı ve tutkulu olduğumuz doğrudur ancak neden kalbimiz kırık olsun, çok şükür artık oyunun betasını biz de deniyoruz, çok şükür piyasadaki çakma incelemeleri okumaya gerek kalmadan bizzat oyun hakkında fikir edinebiliyoruz. CA’ya bizi böyle incelemelerden kurtardığı için ne kadar teşekkür etsek azdır…

  Yorumunuz sayesinde sitenizin oyun editörlerinin veya çalışanlarının bilgisi konusunda tenevvür etmiş olduk. Öncelikle oyunun basın sürümündeki ekran görüntüsü verme yasağı 2 şubatta sanırım kalktı. Bu tarihten itibaren, pc gamer’dan tutun Türkiye’de sizin haricinizdeki oyun tanıtımı yapan bazı kaynaklar da ekran görüntüsü de dahil olmak üzere incelemeler yaptılar. Eğer oyunda ekran görüntüsü verme yasağı varsa, Halife kardeşimizin (editörünüzün nickidir) incelemesindeki ekran görüntüleri gökten mi geldi, diye sorarlar adama değil mi 🙂 Ancak halife kardeşimizin incelemesi pek bir yavan durmakta, sizin buraya bana attığınız cevap kadar bile bir yazı yok, etrafta herkesin bildiği şeylerin üstüne piyasada halihazırda dolanan resimler eklenmiş ve öninceleme diye yutturulmuş.

  Oyunun MP kısmından bir gram bir inceleme yok. Gerçi bunu sizden bekleyen de yok. Bunu benim tw topluluğum Türk tw toplulukları arasındaki amacından ötürü görev telakki etti ve yakında zaten oldukça detaylı Multiplayer incelememizi isteyen arkadaşlarımız inceleyebilecektir.

  İncelemede yanlışlıklar da mevcut, örneğin tüfekçilerimizin kendi tüfekçilerini vurduğundan bahsedilmiş, yanlış efendim, tüfekçimiz önünde kendi adamı varsa ateş etmiyor, line of fire blocked diye tw oyunlarında bir ilk eklenmiş, yani birliğimiz önü kapalıysa ateş etmiyor. Atlılar için tabii bu böyle değil, uzaktaki atlıyı vuruyor birliklerimiz, ancak mesela bu yanlış bilgi yerine, oyun biraz denense idi, arkadaki piyade birliğinin bir askerinin hemen önünde bir başka piyade varsa onun ateş etmediği, ancak yanındaki önü boş olan arkadaşının ateş ettiğinden bahsedilseydi, çok daha güzel bir inceleme olurdu değil mi…

  Sadece gattling’i değil, oyundaki tüm topları, hatta ve hatta tüm gemileri, coastal batteryleri bile fps modunda kullandım, çok şükür çok da düşman kestik, çok kurşun attık, çok kılıç salladık, at sürdük. Topluluğumuzdaki 20-25 civarı Türk oyuncu beta’ya sahip oldular, bazılarına, ben de dahil, ilk dalgadan beta keyi gönderildi ki bu keyler gönderilirken oyuncuların gameplay istatistiklerine bakıldığını biliyoruz, en azından ilk dalga için bu böyle 🙂

  Kendi birimlerimi vurabildiğimi medieval 1’den beri yani yaklaşık 2004’ten beri biliyorum, sayende bir kez daha tenevvür ettik, benim orada kastettiğim custom battle gibi bir seçeneğin olmamasıydı. Ancak size gelen preview sürümüymüş, eğer öyleyse talha kardeşimizden bu konuda özür rica edeceğim. Velakin ben hala talha kardeşimizin oyunu oynamadığını iddia etmekten de geri durmayacağım, zira öninceleme oldukça zayıf göründü.

  Sözlerime son verirken, profesyonellikten uzak açıklamanızın da yüzümde yarattığı tebessümden bahsetmekten de geri duramadım. Biz ki bu oyunu Türkiye’de en iyi oynayanlar olduğumuzu iddia ederken, sizin profesyonellikten bahsetmeniz işin gülünçlüğünü ortaya seriyor, biz “hadi gel 1v1 kapışalım” amatör ruhunu taşırken siz ise oyunu bilmeden, şöyle açıp 1-2 saat, belki o kadar bile değil, baktıktan sonra öninceleme demeniz bunu da türkiye’deki oyun severlerin incelemesini beklemeniz de pek profesyonel olmamış hani, biz inatla amatörlüğümüzü vurgularken sizin böyle profesyonelliğe yakışmayan incelemeler yapmanız, üstüne kalkıp bize total war’dan uzak demeniz çok komik duruyor. Size illa o amatör ruhumuzla, “hadi gel 1v1 yapalım?” mı diyelim, haaa eğer 1v1lerde iyi değilseniz, “talha kardeşimizi de çağırın, bizde adam bol 2v2 yapalım?” mı diyelim :)))) ……

  Siz Creative Assembly’e kapalı beta davetiyelerini daha dikkatli dağıtmalarını salık veredurun, ben de preview sürümlerini dağıtırken daha dikkatli davranmalarını söyleyeyim vesselam…..

  Saygılar….

 3. jack143

  Bu sitedeye arada girer bakarım ama hiçbir değişme ve gelişme yok yıllardır. Kendini pop star sanan ergenlikle adamlık arasında sıkışmış yazar abimiz Talha show devam etmekte.

 4. Talha Turhal

  Cevap vermeyecektim ama acıdım. Yıllardır içerisinde bir forumdan banlanma patlaması yaşayan bu ufak arkadaşlara cevap verelim. Zaten uzun uğraşlar sonucu bir türlü bizleri 1re1 bulup içindeki kini haykıramayınca böyle ‘trolleme’ denen işlemi gerçekleştiriyor. Eh görüldüğü gibi bizim gibi meşgul adamlara da cevap yazdırarak amaçlarına ulaşıyorlar.

  1- Preview sürümde multiplaye yok.
  2- Preview sürümde 1 clan campaign (kısıtlı turn saysısı) + 2 historical battle var.
  3- Aral’dan resim istedik, gelmeyince sağdan soldan resim bulup ekledim.
  4- Nasıl bir modda yazım okunuyorsa idrak edemedim. Ben ‘Gatling Guns’ kısmında ‘aletin ne kadar etkili olduğunu denemek için kendi askerlerimi taradım’ eylemini ima ettim.
  5- Arkadaşlar, close beta için başvuran birçok kişi alınıyor zaten ne diye ulaşılamazmış gibi anlatıyorsun 🙂

  İnternet cafe’deki ‘kit yapalım mı?’, ‘Abi bu kınaytın yenisi mi?’ tavırları ise manidardır. Turcoman ve turcoman gibi olanlara sesleniyorum. Baba parasıyla geçinirken tabi kolay boş vakit bol. Trollemek de bir hayli eğlenceli sizin çağlarınızda.. Yakında bir iş sahibi olur, evlenir veya sosyal hayatla alakalı herhangi bir şey yaparsanız beni unutursunuz diye düşünüyorum. İnşallah bir gün siz de islah olacaksınız ve şu sözdeki mesajı anlayacaksınız 🙂

  küçük insan kişilerle orta insan olaylarla büyük insanlar fikirlerle ilgilenir…

 5. Ziyaretçi

  Valla çok saçma olmuş. Lafı yemiş oturacağı yerde ağır saçmalamış tucoman. Önce Gatling ile adam vurulmaz demiş sonra kıvırmış falan. Ayrıca ön incelemenin ne demek olduğunu falanda bilmiyor belli ki. Trollere fazla yem atıldığını fark ettim burda. Bırakın değer verip yorumlarını bile yayınlamayın. amaçlarının ne olduğu ortada. saygılar

 6. Ziyaretçi

  Aral’ın sitesinde yazmıyordu valla. Kabaca 50-60 kayme olur. Bence bekle kutulu al. ha bu arada saçma yorumlara aldırış etmeyin beyler şöyle bi bakındım sağa sola en taş gibi ön inceleme bu olmuş

 7. istanbulluoglu

  Herşeyden önce emeğe saygı göstermek gerek..
  Doğru yada yanlış inceleme olabilir.Niyet merak edenlere iyi niyetle bilgilendirme ise once emek ıcın tesekkur edelim..sonra yanlıs oldugunu dusunudugunuz bırsey varsa eklemeler ıle duzeltelım..
  Saygısızca karsımızdakını kucumseyıp emegını yermeyelım..
  Elıne saglık Talha Turhal

Bir cevap yazın