Shatter PC İnceleme

Karanlık metro tünellerinde dolanmaktan kendinizi kaybettiyseniz; senaryosuz aksiyon oyunları yüzünden kendinizi internet kafede GTA oynayıp arabaları birbirine tokuşturan 8 yaşındaki bebeler gibi hissediyorsanız ya da Kane adında kel kafalı bir ibişin peşinde geçirdiğiniz onca yıldan sonra karşınıza şaka gibi bir oyun çıkıp sizi üzdüyse hepsini uninstall edin gitsin… Çünkü sizlere enfes bir önerimiz var: Shatter.

Shatter, geçen yıl PS3 platformu için PSN’den yayınlanmış, geçtiğimiz günlerdeyse Steam üzerinden PC sahipleriyle buluşan yeni fikirlerle dolu eski tarz bir tuğla kırma oyunu.  Tuğla kırma deyince hemen aklınıza 80’lerin ünlü Atari oyunu Arkanoid’in geldiğinin farkındayım. Hatta daha da eskilere gidip 70’lerin sonundaki Breakout’u ve bu tarz oyunların babası diyebileceğimiz Allan Alcorn’un iki boyutlu masa tenisi oyunu PONG’u da anabiliriz. Ne var ki Shatter, bir Breakout/ Arkanoid klonu gibi dursa da içerdiği büyük yeniliklerle oyun dünyasında en az bu isimler kadar derin izler bırakabilecek bir yapım.

Shatter 1

Shatter'da sıra dışı bölüm tasarımları bizleri bekliyor.

Shatter’da karşımıza çıkan ilk güzellik, ortada derin olmasa da bir hikaye oluşu. Öyle ki; oyunun başlangıcında karşımıza çıkan 30 saniyelik basit hikaye anlatımı, Shatter’a oyun sonuna kadar sürecek bir ruh katıyor.

Shatter, BAT1138 adında bir makinenin hikayesini sunuyor bizlere. Oyun, makine efendileri tarafından köle olarak kullanılmış BAT1138’in, fabrikadaki bir enerji sorunu anında tutsak olarak tutulduğu hücreden kaçmasıyla başlıyor. Ne var ki, bir an önce evine dönmek isteyen BAT1138’in karşısına, daha ilk anda, enteresan tuğlalardan örülmüş bir sürü duvar çıkar. Neyse ki kahramanımız bunu alt edebilecek yeteneklere sahiptir.

Shatter 2

Shatter, tıpkı atalarının yaptığı gibi, bir sonraki seviyeye geçmek için önümüze çıkan tuğlaları bir top ve topu düşürmeden tuğlalara doğru sektirebileceğimiz bir platform (BAT1138 oluyor bu) yardımıyla yok etmemizi istiyor bizden. Yani oyunun temel dinamikleri 30 yılı aşkın bir geleneğe dayanıyor. Ancak Yeni Zelandalı bağımsız yapımcı Sidhe Interactive, oyuna yaptığı yenilikçi ve yaratıcı dokunuşlarla bu oyunu temeline zarar vermeden bambaşka bir deneyime çevirmeyi başarıyor.

Nasıl mı? Okumaya devam edin.

Shatter 5

1 Yorum

Bir cevap yazın