Shank 2 İnceleme

Desperado

Shank 2 ss 3

Animasyonların, kontrollerin ve komboların daha akıcı hale gelmiş olması bir yana, artık karşı saldırılar yapmamız da mümkün. Zaman zaman düşmanların kafalarında kırmızı bir ünlem işareti çıktığını görüyoruz. Bu onların saldırmak üzere olduklarını gösteriyor. İşte tam bu anda doğru bir zamanlamayla R2’ye basabilirsek onları yakalayıp bize karşı kullanmak üzere oldukları silahlarını alıp bir taraflarına… şey yani kibarca kendilerine iade ediyoruz. Ayrıca her farklı silah tipi için farklı bir karşı atak animasyonu mevcut. Şimdi uzun uzun anlatıp tadını kaçırmak istemiyorum, ama bu anlarda bir çeşit Mortal Kombat fatalitysi izliyormuş hissine kapılmanız mümkün. Kesinlikle tatmin edici!

Shank 2 ss 7

Bir sonraki kareyi tahmin etmek zor olmasa gerek?

Oyunun silah sistemi de değişmiş bu arada. Artık yanımızda taşımak istediğimiz silahları bölüme başlamadan önce seçmemiz gerekiyor. Hafif saldırı silahımız olan meşhur shank’lerimizin yanı sıra bir ağır saldırı silahı (pala, elektrikli testere, balyoz), bir menzilli silah (fırlatılabilir bıçaklar, tabanca, pompalı) bir de patlayıcı çeşidi (el bombası, molotof, mayın) seçmemiz gerekiyor (tabii bu silahların büyük bir kısmının oyunda ilerledikçe açıldığını belirteyim). Yaptığımız seçimden memnun kalmayıp loadout’umuzu değiştirmek istediğimizde ise oyunu durdurup menüden tekrar seçim yapmamız gerekiyor. İlk oyunda silahlar arasında tek bir tuşla geçiş yapabiliyorken, şimdi neden böyle bir değişikliğe gidilmiş anlayamadım açıkçası.

Klei, bu tuhaf geri adıma rağmen oyuna silah anlamında biraz daha çeşitlilik katmayı ihmal etmemiş. Artık birçok düşman, elindeki silahı düşürüyor ve bu silahları yerden alıp parçalanana kadar kullanabiliyoruz. Beyzbol sopasından satıra, kürekten mızrağa, zıpkından baltaya, su borusundan mutfak evyesine ve hatta kocaman bir balığa kadar menü oldukça kalabalık. Üstelik hemen hepsi farklı ve oldukça vahşi saldırı animasyonlarına sahip.

Tabii bütün bunları okuyunca oyunun genel olarak kolaylaştığını falan düşünmeyin sakın. Shank 2, neredeyse ilk oyun kadar zor. Kanadalı dostlarımız, hazır kontrolleri iyileştirmişken üzerimize daha fazla düşman salmayı da ihmal etmemişler. Normal zorluk seviyesinde bile bazı kısımları birkaç kez oynamaya hazır olun derim. Neyse ki otomatik kayıt noktaları mantıklı yerlerde ve öldüğümüzde çok gerilerden başlayıp gamepad’i kemirmek durumunda kalmıyoruz. Lakin çevrimiçi sıralama tablolarına (leaderboards) önem veriyorsanız, fazla ölmemeye özen gösterin derim. Zira öldüğümüzde bölüm içinde topladığımız puanlar sıfırlanıyor ne yazık ki.

Öte yandan artık nispeten daha hareketli ve dinamik düşmanlarla karşılaşıyoruz. Klei, düşman çeşitliliği konusunda büyük bir adım atmamış olsa da, farklı tarzda saldırı yapanları bir arada kullanmak konusunda ustaca davranmış. Bir sağa bir sola koşup garip açılardan el bombası fırlatanlar, uzak mesafeden ateş açanlar, palalarla üzerimize şarj edenler, koca göbekleriyle üstümüze atlamaya çalışanlar… Ayrıca boss dövüşleri de büyük oranda elden geçmiş. Sadece belli saldırılarla büyük hasarlar verebildiğimiz durağan dövüşler gitmiş yerlerine daha aktif dövüşmemiz gereken, daha yoğun boss dövüşleri gelmiş.

Shank 2 ss 4

Bununla birlikte Klei, bu kez bölüm tasarımlarında istediğimiz çeşitliliği sağlamış görünüyor. Her ne kadar birbirleriyle ve konuyla bağlantıları olabildiğince zayıf olsa da, gecekondu mahallelerinden bir limana, fabrikalardan inşaat alanlarına, striptizci hatunlarla dolu bir Maya tapınağından yamyaların cirit attığı cangıllara kadar birçok farklı mekanda katliam yaratıyoruz. Hatta bu bölümlerden birinde Carina adında oldukça hoş bir hatun karakteri yönetme şansı da yakalıyoruz. Ancak tüm bunlar, oyunun yine bir hayli kısa olduğu gerçeğini değiştirmeye yetmiyor. 8 bölümü ortalama iki-iki buçuk saat içinde tamamlıyoruz. Ortalama bir oyuncuysanız bir oturuşta bitirebilirsiniz yani.

3 Yorum

  1. onur_

    Valla oynadım bitirdim hikayeden en ufak bişey anlamadım. Kim kimdir, neredeyiz, kaçırılan kadın kim? Mayaların arasında ne işimiz var? Saçma sapan bir hikaye. İlk Shank çok daha güzeldi. Yine de oynanış eğlenceli tabi. Shank 3 yapacaklarsa biraz da hikaye koysalar iyi olur.

  2. Ziyaretçi

    Ben çok beğendim oyunu ama Meksika tadı tamamen gitmiş. Bölümler çok alakasız. Galba düşman çeşidi için yapmışlar ama pek tutmamış. Yine de eğlenceli. ama Final Fight’ın yerini falan tutmaz yani

Bir cevap yazın