Shank 2 İnceleme

Tarantinovari bir intikam hikayesini çizgi roman tadında görseller ve temposu yüksek bol kanlı şiddet öğeleri ile harmanlayıp, üzerini de Robert Rodriguez’in meşhur Mexploitation sosuyla kaplayan 2D aksiyon/platform oyunu Shank, 2010’un en dikkat çekici ve eğlenceli indirilebilir oyunlarından biriydi kesinlikle. Tamam, bu pek orijinal bir konsept sayılmazdı belki. Öyle her yerinden yenilik fışkıran bir yapım da değildi. Hızlı ve tatmin edici oynanışına rağmen kontroller bir hayli hantaldı ve oyun zaman zaman anlamsızca zorlaşabiliyordu üstelik. Dahası bölüm tasarımlarının ve hikaye anlatımının da çok iyi olduğu söylenemezdi. Yine de Double Dragon ve Final Fight gibi bir dönem hastası olduğumuz beat’em up oyunlarını anımsatan retro dokunuşlar, Shank’i herkesçe sevilen bir oyun yapmaya yetmişti. Kısacası; kız arkadaşı tecavüz edilip öldürülen Robert “Shank” Torres’in intikam için çıktığı yolculukta birkaç yüz serseriyi büyük bir memnuniyetle katletmiştik. (anne, bu beyaz gömlekli abiler de kim…?)

Shank 2 ss 8

Evet, Shank geri döndü!

Geçtiğimiz günlerde PC, PS3 ve Xbox 360 için yayınlanan Shank 2 de farklı bir yoldan gitmiyor. Yani yine bolca kıç tekmeliyoruz, kafa patlatıyoruz, karın deşiyoruz, kol bacak doğruyoruz, hatta uçan bir helikopteri testeremizle ortadan ikiye ayırıyoruz.

Peki Shank 2, ilk oyunun zayıf yanlarını güçlendirip bize yeni ve taze bir deneyim hissini yaşatabiliyor mu? Bu sorunun yanıtını arıyoruz.   

Shank 2, ilk oyunun aksine bir intikam hikayesiyle başlamıyor. Oyunun başında Shank’i yolcularla dolu bir otobüste büyüdüğü yetimhaneye doğru seyahat ederken buluyoruz. Otobüs bir askeri kontrol noktasından geçerken durduruluyor. Yolcular tek tek aşağı indiriliyor. Sıra Shank’e geldiğindeyse… Nasıl desem… “Ufak” bir gerginlik yaşanıyor. Bilirsiniz işte…

Bir süre sonra kendimizi insanların kalplerini sökmek gibi bir takım tuhaf işler peşinde olan Güney Amerikalı şeytani bir diktatörün izinde, önümüze geleni şişe geçirip kan banyosu yaparken buluyoruz. Tüm bunlar yaşanırken hikayenin yine arkaplanda kaldığını; anlatımın fazlasıyla tırt, karakterlerin kartondan hallice, ara sahnelerin son derece kısa ve ruhsuz olduğunu söylememe gerek yoktur heralde. Ancak üzerimize atlayan düşmanların üçünü palayla doğrayıp diğer ikisinin kafasını da pompalıyla uçurduktan sonra bıçaklarımızı çekip hemen ilerdeki grubun üzerine doğru uçarken adam akıllı bir hikayenin varlığı bir şey değiştirir miydi emin değilim. Yine de insan ilk oyunun üzerine hikaye açısından daha kaliteli bir şeyler eklenseymiş demeden geçemiyor işte.

Shank 2 ss 2

Neyse ki oyunun Kanadalı geliştiricisi Klei, hikaye anlatımındaki bu tembelliğin bir benzerini, oyunun diğer noktalarında göstermemiş. Zira oyuna başlar başlamaz kontrollerin büyük oranda geliştirilmiş olduğunu fark ediyoruz. Her şeyden önce animasyonlar artık daha keskin, hareketlerimiz daha akıcı ve farklı saldırı çeşitlerini (hafif, ağır, menzilli) birbirlerine bağlayıp uzun kombolar gerçekleştirebilmek artık daha kolay ve tatmin edici. Bu da dövüşlerin temposunu ve akışkanlığını artırıyor doğal olarak. Ayrıca ilk oyundaki son derece kullanışsız blok hareketi, yerini oldukça efektif bir yuvarlanma hareketine bırakmış. Saldırıları savuşturmak için sağ analog kolu kaçmak istediğimiz yöne doğru çekmemiz yeterli artık. Böylece etrafımızın sarıldığı durumlardan kurtulmamız da kolaylaşmış. Tabii yuvarlanırken dikkatsiz olursak, kendimizi iri yarı bir abinin sevgi dolu kollarında bulmamız da işten değil.

3 Yorum

  1. onur_

    Valla oynadım bitirdim hikayeden en ufak bişey anlamadım. Kim kimdir, neredeyiz, kaçırılan kadın kim? Mayaların arasında ne işimiz var? Saçma sapan bir hikaye. İlk Shank çok daha güzeldi. Yine de oynanış eğlenceli tabi. Shank 3 yapacaklarsa biraz da hikaye koysalar iyi olur.

  2. Ziyaretçi

    Ben çok beğendim oyunu ama Meksika tadı tamamen gitmiş. Bölümler çok alakasız. Galba düşman çeşidi için yapmışlar ama pek tutmamış. Yine de eğlenceli. ama Final Fight’ın yerini falan tutmaz yani

Bir cevap yazın