Sessiz ve Hızlı bir Ekran Kartı: Gigabyte Silent-Pipe II Soğutma Çözümü

Silent Pipe II Teknolojisi Nedir?

Bir ekran kartını soğutmanın en bilinen sorunlarından biri hava akımını alt ön kısmından üst arka kısmına doğru aktaran PC kule (tower) kasalarındaki soğutma tarzıdır. Bu soğutma şekli birçok sistemde işe yarasa da bütün ekran kartlarının grafik işlemcisinin PCB’nin alt tarafında bulunması önemli bir sorun teşkil eder. Bu sebepten dolayı alt tarafta kalan kısımda ısı yoğunlaşması meydana gelir ve kasanın arka üst kısmına doğru bu sıcaklık verimli bir biçimde aktarılamaz. Geleneksel fansız soğutma çözümlerine sahip kartlar ısıyı fanlı çözümler kadar verimli bir biçimde dağıtamadığından bu sorundan daha fazla etkilenir ve aynı sebepten dolayı piyasada daha nadir karşımıza çıkarlar.

Silent Pipe II Teknolojisi Nedir?

Birçok ekran kartının soğutucusu artık iki PCI yuvası işgal edecek biçimde tasarlandığından, sıcak havayı doğrudan kasanın arka tarafına aktarabiliyorlar fakat bu da gürültüye sebep olabiliyor.

Silent Pipe II Teknolojisi Nedir?

Gigabyte’ın Silent-Pipe II soğutucusu bu içinden çıkılmaz gibi görünen ikileme, şu an eşi benzeri olmayan bir çözüm getiriyor. İki yuva yer kaplayan soğutuculara benzer olarak Silent-Pipe II komşu yuvayı hava akışı için özel olarak kullanıyor. Bununla beraber, bu sayede fan bulunmadığı gibi ısının kasanın içinde meydana getirdiği hava akışı soğuk havayı da kasanın içine çekiyor. Bu soğuk hava ekran kartının alt yüzünü soğutuyor ve ısınan hava da kasanın içindeki fanlar yardımıyla önce yukarı taşınıyor sonra da dışarı atılıyor.

Ayrıca şunu da hemen not olarak düşelim, Silent-Pipe II ekran kartının her iki yüzünü de soğutuyor ve buna bağlı olarak birçok soğutucunun aksine kartın üst yüzeyini es geçmiyor. Ne var ki, Silent-Pipe II bellek soğutması yapmıyor. Bu da ilerde açıklayacağımız gibi sınırlı hızaşırtma (overclock) imkanı sağlıyor.

Silent Pipe II Teknolojisi Nedir?

Şu ana kadar anlattığımız teori gerçekten göz kamaştırıcıydı fakat peki Silent-Pipe II bir ekran kartını ağır yük altında diğer soğutma çözümleri kadar soğuk tutabiliyor mu?

1 Yorum

Bir cevap yazın