Sessiz ve Hızlı bir Ekran Kartı: Gigabyte Silent-Pipe II Soğutma Çözümü

Sessiz ve Hızlı bir Ekran Kartı: Gigabyte Silent-Pipe II Soğutma Çözümü

PC meraklılarının fazladan para vereceği üç şey vardır: Başarım, etkileyici özellikler ve sessizlik. Donanıma fazla para ayıramayanlar için bu üçünü elde etmek çoğu zaman mümkün olmaz. Genellikle en azından üçünden ikisini elemek zorunda kalırlar ve tercihlerini sessizlikten çok başarımdan yana kullanırlar. Hiç bitmek bilmeyen hızaşırtma (overclock) isteğiyle başarımı daha da arttırmak istediğimizde ise PC’miz daha hızlı çalışmaya başlayan fanlar yüzünden daha fazla gürültü yaratır. Dört adedi standart ve ayrıca ekran kartı ile güç kaynağını da eklediğimizde en az altı fanı bulunan bir sisteminiz varsa, işinize odaklanmanız gerektiği ofisiniz size bir geminin makine dairesi gibi gelebilir.

Bu arada, PC dünyası özellikle son birkaç senedir sessizliği sağlamak üzere uyanışa geçmiş bulunuyor. Bilgisayar tabanlı yayın merkezlerinin giderek bürodan ev ortamına taşınmasıyla, sessizlik daha yaygın ve satın almaya değer gelmeye başladı. Mükemmel sistemlere karşı bitmek bilmeyen istekleri olan oyun meraklıları ise yeterli gelirleri olduğu halde sessizliği pek umursamıyor çünkü en yüksek başarımı elde etmek istiyorlar.

Yüksek başarıma sahip bir bilgisayarın en gürültülü bileşeni şüphesiz ekran kartlarıdır. PC’lerin diğer bileşenleri son senelerde giderek sessizleşirken ekran kartlarında bu eğilim tersine işliyor. Çok hızlı gelişen grafik işlemcisi teknolojileri sebebiyle soğutucular giderek yongalara daha fazla hava üflüyorlar ve bu da doğal olarak daha fazla gürültüye sebep oluyor.

Peki, başarım isteyen oyuncular yüksek gürültü seviyesine katlanıp bu ekran kartlarını almak zorundalar mı? İşte bu konuda kendini sessizliğe adamış az sayıdaki üretici imdadımıza yetişiyor. Gigabyte da bu az sayıdaki firmalardan biri ve Gigabyte NX76T ya da “Geforce 7600 GT Silent-Pipe II” olarak bilinen en yeni ürünüyle bu ihtiyaca cevap vermeyi hedefliyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın