Ses Oyunlar İçin Zararlı Olabilir

Ses Oyunlar İçin Zararlı Olabilir

Başlangıç noktamız, yeni oyunların yüksek bir bedelle güçlü işlemciler ve grafik kartları gerektirdiği varsayımı oldu. Yeni bir işlemci veya grafik kartı için birkaç yüz dolar ödemek herkesin harcı değil. Dahası, yakından baktığımızda kimsenin dikkat etmediği bir faktör daha olduğunu gördük: Ses!

Bütünleşik Ses Yongaları

Birkaç yıldır çoğu anakart bütünleşik ses yongası ile geliyor. Farklı performans seviyeleri sunma iddiası ile çıkan çeşitli markalar ve modeller var. Bazıları işlemci gücünden yararlanıyor – ki bunun da özellikle oyunlarsa toplam performans üzerinde bir etkisi oluyor. Bazılarında işlemi ses yongası üstleniyor ve işlemciyi rahat bırakıyor – bu da bir performans avantajı sunuyor.

Ses Kartları

Çoğu kez ses kartlarında optimize edilmiş bir ses işlemcisi bulunuyor. Bunları ana görevi sesin dijital olarak işlenmesi olduğu için, işlemcinin işini üstleniyorlar. Optimize oldukları için de işlemciyle iletişime geçme ihtiyaçları azalıyor. Bu da, Unreal Tournament 2003, Splinter Cell, Rallysport Challenge gibi ağır oyunlarda görüntü verilerinin yorumlanması, yapay zeka yönetimi ve koordinasyon gibi daha önemli görevler için kaynakların tükenmemesini sağlıyor.

Bir cevap yazın