Seringiller: Athlon’un Çekirdek Sıcaklığı Nasıl Düşürülür

İşlemci çekirdeğini yakmayın!

Çevirenin Notu: Bu testteki soğutucuların büyük çoğunluğu (Titan, CoolerMaster ve bazı AVC modelleri dışında) Türkiye’de bulunmamaktadır. Bu yüzden bu çeviri genel bilgi vermek, Türkiye’de bulunan modellerin dünyadaki rakipleri karşısındaki konumunu göstermek ve distribütörleri işlemci soğutucusu getirmeye teşvik etmek amacıyla verilmiştir.

İki işlemci üreticisi AMD ve Intel’in Gigahertz savaşları en çok kullanıcılara yaradı: Bu fiyatlara hiç bu kadar düşük fiyatlara bu kadar güce sahip olmamıştık.

Elbette her güzelin bir kusuru var – saat hızlarındaki artışla birlikte elektriksel güç tüketiminde, bir başka deyişle güç kayıplarında bir sıçrama yaşandı. Üreticiler bir yandan işlemci yapılarını küçülterek güç kayıplarını azaltmaya çalışırken (küçük transistörler daha düşük voltajlarda açık/kapalı konuma geçerler; bu da daha az güç tüketimini sağlar), hızla küçülen yüzeylere daha fazla transistör tıkıştırmaya da devam ettiler. Bunun sonucunda, günümüz işlemcilerinin özgül güç tüketimi tavana fırladı. Bu durum elbette işlemci soğutucularında da çıtayı yükseltmeyi gerektirdi.

Termal Güç Tüketimi - Watt/cm2

Farklı AMD çekirdeklerinin özgül termal güç tüketimi.

AMD son işlemcisi, Throughbred “B” çekirdekli Athlon XP’de doğru yönde bir adım atmayı başardı. Çekirdeğin yüzey alanı %5 genişletilerek 84 mm2’ye çıkarıldı; bu da güç kaybını selefine göre ( ve tabii saat hızındaki artışa kıyasla) birkaç basamak aşağı çekti. Ancak işlemci çekirdeğini 100 watt’lık bir ampülle kıyaslarsanız, işlemcinin özgül termal güç tüketimi yine de devasa boyutlarda kalıyor: Ampül sadece 0.95 watt/m²’lik bir ısı üretirken (%5 randıman, yüzey alanı yaklaşık 100 cm²), en yeni Athlon XP2600+’da bu 81 watts/cm²’ye çıkıyor. Sadede gelirsek, bu kadar çok ısıyı da dağıtmak gerekiyor. Tabii işlemcinizin dumanlar salarak parçalarına ayrılmasını istemiyorsanız.

Bir cevap yazın