Seri Geçiş: NVIDIA QuadroFX 2000

Seri Geçiş: NVIDIA QuadroFX 2000

Birim alana uygulanan kuvvete basınç denir. ATi bugün kesinlikle bu basıncı hissediyor – en azından OpenGL alanında. GeForceFX tüketici segmentinde üstün performansından çok elektrik süpürgesi gibi gürültüsü ve kaslı tasarımı ile dikkat çekerken, NV30’un iş isasyonu segmentindeki kardeşi daha mütevazı bir tasarıma sahip. Daha düşük saat hızı ve kırpılmış soğutma çözümü ile işleri daha sakin hallediyor. Bu testteki diğer iş istasyonu çözümlerine meydan okuyan QuadroFX 2000 güçten feragat etmeniz gerekmediğini de gösteriyor.

3D Mimarisi

QuadroFX, GeForceFX (NV30) ile aynı tasarıma dayanıyor. AGP 8X destekli bu yongayı NVIDIA GeForce FX – Krala Karşı Kaba Kuvvet başlıklı yazımızda zaten incelemiştik. Görsel İşlem Birimi (VPU) adıyla da anılan bu 3D işlemci, 125 milyon transistöre sahip – yani Pentium 4’ün tam iki katı. ATi gibi NVIDIA da bu kart için ayrı bir güç beslemesi sunuyor.

Subpixel Hassaslığı

QuadroFX 12 bit subpixel hassaslığına sahip. Quadro4’de bu 8 bit idi. Diğerlerine gelince, 3Dlabs Wildcat VP 3 bit, ATi FireGL ise 4 bit hassaslığında. Sadece Wildcat 6210 ve 7210 10 bit ile dikkat çekiyorlar.

İşhatları ve Filtreler

Bilgisayar destekli çizim alanında geometri motorunun performansı, render performansından daha önemlidir. Saniyede 90 milyon üçgen çizebilen QuadroFX bu alanda oldukça üstün. FX aynı zamanda ağır render işlemleri için de mükemmel bir mimariye sahip. Piksel işhattı sayısı Qudaro4’e göre 4’ten sekize yükseltilmiş. Bu da FX’in her döngüde her doku için sekiz piksel hesaplayabilmesini sağlıyor. Öte yandan Quadro GPU işhattı başına aynı anda iki doku işleyebilirken FX’in işhatları sadece bir doku hesaplayabiliyor. Çoklu doku işlemede avantaj tekrar azalıyor. NVIDIA filtre işlemlerini de elden geçirmiş. Trilinear ve anisotropic filtrelerin kullanıldığı işlemlerde FX’in performansı ciddi ölçüde artırılmış.

1 Yorum

Bir cevap yazın