Seri ATA Geldi: Seagate Barracuda ATA V ve Yeni Denetçilerin Beşini İnceledik

Seri ATA Geldi:  Seagate Barracuda ATA V ve Yeni Denetçilerin Beşini İnceledik

Çok uzun bir bekleyişti. Onları yaz sonunda bekliyorduk fakat kışa doğru kaydı. İlk önce Fujitsu 2.5 inch üretim öncesi örneğini gönderdi. Şimdi ilk (masa üstü ) disk — Seagate’in Barracuda V’i — elimize ulaştı.

Üretim öncesi modellerinde yaptığımız testler (Western Digital ve diğerleri), bu yeni arabirim hakkındaki yüksek beklentilerimizi biraz düşürdü. Seri ATA arabirimi saniyede 150 MByte vaat ediyor. Gelecek için de 300 MByte/sn ve 600 MByte/sn planlanıyor. Ancak bu rakamlar, arabirimin sisteme verebileceği maksimum transfer hızını gösteriyor. Gerçek transfer hızları, her zaman ki gibi, diskin kendisine bağlı. Sadece bu kadar da değil: Denetçinin de transfer performansı üzerinde önemli bir etkisi var. Bu yüzden incelememize en yeni kontrol kartlarının beşini de dahil ettik: HighPoint’ten RocketRAID 1520 ve 1540; Promise SATA 150 TX2 ve TX4 (sırasıyla iki ve dört portlu); ve 3Ware’den sekiz Seri ATA sürücüyü idare edebilen Escalade 8500-8.

Seagate’in Barracuda ATA V modeli, Western Digital (WD2000JB) ve IBM (DeskStar 180GXP) ile bir çekişme içinde. Bu sabit disklerin her ikisi de yaklaşık 60 MByte/sn transfer hızına sahip.

Bu incelemede sadece performans tacını kapmak için yapılan ve hiç bitmeyen savaş ile ilgilenmiyoruz; genel olarak Seri ATA tarafından sağlanan faydalar ile daha fazla ilgiliyiz. Şüphesiz, Seri ATA’nın gölgelerden çıkması ve “vazgeçilmez” bir anakart özelliği olmasına birkaç ay var. Çözmek istediğimiz anahtar soru, Seri ATA’ya geçişin şu anda mantıklı olup olmadığı.

Bir cevap yazın