Seri ATA Denetçisi Islah Edildi: Silicon Image 3112

Seri ATA Denetçisi Islah Edildi:  Silicon Image 3112

Seri ATA PC kullanıcıları arasında hızla nefret edilen bir konu haline gelebilir. Görüşlerden biri “bir fayda sağlamıyor” ise bir diğeri de “gelecek budur”. Biz ise THG’de orta yolu tercih ediyoruz. Şu anda, Seri ATA kullanım kolaylığından fazlasını pek sağlamıyor çünkü şimdiye dek test ettiğimiz denetçiler ciddi bir performans artışı sergilemiyorlardı. Şimdi ise Silicon Image, Seri ATA’nın daha fazla şey sunabileceğini gösteriyor. Sil3112’nin performansı öncekilerden bir baş farkı ile önde.

Seri ATA arabirimli ilk disk Seagate Barracuda ATA V idi. Bu diski test ettiğimizde, Intel ve VIA platformlarındaki denetçiler arasında ciddi farklar olduğunu görmüş, bu yüzden bu teste en yeni IDE denetçili kartların beşini dahil etmeye karar vermiştik. Sonuç hayal kırıcıydı. Tümü de aynı problemden mustaripti: Tasarım olarak paralel UltraATA/ 100 veya 133 denetçilere dayanıyorlardı; Seri ATA özelliği için sadece ‘köprülerle’ (seriden paralele dönüştürücülerle) donatılmışlardı. Ne yazık ki bu köprülerin yol açtığı performans kaybı büyüktü.

Silicon Image’ın yeni denetçisini kullanma önerisi Seagate’den geldi. Bu yeni bir ürün olmamasına ve anakart üreticileri yeni modellerine Seri ATA özelliği kazandırmak için bu yongayı kullanmalarına rağmen piyasada ayrı bir PCI kart halinde bu denetçiyi bulmak zordu.

Silicon Image nezaket gösterip bize bir PCI kart gönderdi ve bunu daha önce incelediğimiz modellerle karşılaştırmak için 845 yongasetli test sistemimize taktık.

Seri ATA: Maxtor ve Western Digital’den Yeni Ürünler

Son birkaç aydır Seri ATA ürünlerin sayısı artıyor. Seagate’in Barracuda ATA V’i artık yaygınlaşıyor, Maxtor ve Western Digital ise üretime geçti.

Maxtor 7,200 rpm devir hızına ve 250GB’a kadar kapasitelere ulaşan Seri ATA’lı MaXLine II serisini yeni duyurdu. Aynı şekilde Western Digital de raptor adındaki yeni sabit disk ailesini anons etti. Bu sabit diskler performansın önemli olduğu ortamlarda sürekli çalışmaları için tasarlandı. Beş yıllık garantileri ve 1.2 milyon saatlik MTBF (Ortalama Arıza Süresi) değerleri zaten bunu belli ediyor. Sadece bu kadarla kalmıyor: Raptor 10,000 rpm devir hızındaki ilk ATA sabit disk – bu da u diskin performansını epey merak etmemize yol açıyor.

Bir cevap yazın