Senin Oyun 2011

12 Haziran genel seçimlerinde hangi partiye oy vereceğine bir türlü karar veremeyenlerden misiniz? Ya da oy vermeyi düşündüğünüz siyasi hareketle fikirleriniz örtüşmüyor olabilir mi?

Pusula LogoBenim Oyum 2011 adlı site tam da bu sorularınızı duymuş olmalı ki kafa karışıklığınızı giderecek, size daha bilinçli bir seçmen olma yolunda yardımcı olacak, güzel bir hizmete imza atmış. Sitede bulunan ve basit sorulardan oluşan bir anketi yanıtlayarak hangi siyasi hareketle fikirleriniz ne kadar örtüşüyor kolayca öğrenebiliyorsunuz. Aslında çalışmanın temelinde bilimsel bir araştırma yatıyor.

Bu tür siyasi içerikli çalışmalara şüpheyle yaklaşıldığını bildiğimiz için şeffaflık, tarafsızlık ve çalışmayı neden ciddi bulduğumuzu belirtmek adına künyesini de sizlerle paylaşalım.

Benim Oyum 2011 Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden ve Zürich Üniversitesi Aarau Demokrasi Merkezi’de (ZDA) bulunan eDemocracy Merkezi’nden araştırmacıların dahil olduğu ortak bir akademik projedir. Teknik yardım Pit Solutions tarafından sağlanmaktadır. İnternet sitesini Cladio Mendoça tasarlamaktadır. Bu proje kâr amacı gütmeyen bir girişimdir.

Sizlere önermeden önce kendim de ankete katıldım ve aldığım sonuçlar biraz sürpriz de oldu. Ne dersiniz, belki siz de benim gibi, politik açıdan çok da sandığınız kişi değilsinizdir.

Sürprizlere hazırlıklı mısınız 🙂

Benim Oyum 2011

Not: Okuyucularımızdan siyasi tartışmalara yol açan, propaganda amacı içeren, paylaşım amacının ötesinde rahatsızlık veren yorumlar göndermemelerini rica ediyoruz. Sitemiz ortamında ağır siyasi tartışmalara izin verilmemektedir. Bu tür yorumlar uyarı yapılmadan silinecektir. Göstereceğiniz özene şimdiden teşekkür ederiz.

10 Yorum

   • tylor

    tom’s hardware guide ile bağlantısını kuramadım.

    haydi bir de olayın kendisine değineyim

    sorulara göre sonuç çıkarma sistemi mantıksızdır, keza alakasız bir sonuç çıkardı. Belli başlı yanıtlar insanları bir sonuca yöneltemez, tutartılık payı ne kadar yüksek olursa yanılma payı her zaman vardır. çalışmanın kime ne gibi bir hayrı var onu da anlamadım, neyse hazırlayanın elleri dert görmesin.

 1. Uğur Yurtsever

  Gayet güzel ve tutarlı bir çalışma. Farklı yanıtlarla deneyip çıkan sonuçları karşılaştırmaktan alamadım kendimi. Bugünlerde Facebook’tan popüler ve ciddi haber sitelerine kadar hemen her yerde karşımıza çıkan salak saçma “hangi partiye oy vereceksiniz” anketlerinden sonra iç tutarlılığı ve bilimsel dayanağı olan bir şeyler görmek şaşırttı beni. Üniversitedeki hocalarımın bu çalışmaya öncülük ettiklerini öğrenmek de hoş bir sürpriz oldu gerçekten. 🙂

 2. aslanistan

  Güzel bir çalışma ama şunu da demeden edemiyeceğim. Sonuçta sadece 4 tane siyasi partiya olan uyum oranları kullanılmış. Birkaç kez anketi tekrarladım farklı cevaplar verdim ama değişen birşey olmadı (siyasi partiler aynı). Belki bu siyasi partiler oyların yüzde doksanına yakınını temsil ediyor ama (son seçimleri baz alırsam ya da mevcut anketleri) yine de farkli fikirleri ifade eden siyasi partiler de dahil olsaymış iyi olurdu.

 3. LORDTEK

  Mecliste grubu bulunan bir partiye oy vermek istemeyen bir katılımcı için anket bir kararsızın arayışından çok yeni meclis oluşumunda katılımcıyı konumlandırmayı hedefliyor. Bununla birlikte ilgili dört partinin ekonomik ve özgürlük eksenlerindeki konumlandırmaları da kabul edilegelen tanımlamaları işaret ediyor. Oysaki güdülen politikalarda dördü için de hem ekonomik hem de özgürlük konularında kendilerinden beklenilenden farklı uygulamalar görülebilmektedir. Hatta bilinenin aksini dahi yapabilmektedirler. Ankete dönecek olursak iki eksende ağırlıklandırma yapılmaya çalışılmış.
  Mantığın temel anlamda güzel olduğunu yukarıdaki hususlarla birlikte söyleyebilirim.

Bir cevap yazın