Seksi 17" LCD Monitörler, Bölüm 1

Solarism LM1711

Solarism LM1711

Firma olarak sadece Kuzay Amerika, Çin ve Rusya’da satış yapmasına rağmen Solarism adı Avrupa’da bile “en yüksek kalite” ile eş anlamda tutuluyor. LM1711 bize direkt olarak Amerika’dan yollandı. Birkaç hafta test ettikten sonra bu ürünün buralarda satılmadığı gerçeği bizi gerçekten üzdü. Test sonucu: Bu markanın mükemmellik konusunda edindiği ün abartılı değil.

Solarism monitörlerinin önünde ABT damgası var, Advance Brightness Technology (Gelişmiş Parlaklık Teknolojisi) teriminin kısaltılmışı. Bunun anlamı şu: Solarism bir üreticiden klasik bir paneli almış ve geliştirerek arkadan ışıklandırma ve parlaklığı yeniden tanımlayan kendine özgü çarpıcı sistemini uygulamış. LM1711’in parlaklığı 600 cd/m². Kısacası, renkler rakiplerine göre çok daha parlak ve etkileyici. Şu anda bu özel teknoloji için daha fazla bir şey söylemek mümkün değil. Solarism’in ağzı bu konuda çok sıkı ve nedenini de anlamak kolay.

Diğer yandan, bu etkileyici özelliklerine rağmen testlerimizde bazı sürpriz sonuçlar gördük…

Renk Görüntülenen En Koyu Renk Görüntülenen En Açık Renk
Gri Deseni 5 254
Kırmızı Deseni 10 254
Yeşil Deseni 5 254
Mavi Deseni 15 234

Açık tonlar oldukça iyi görüntüleniyor. Çok koyu tonlar ise birbirlerinden kolayca ayırt edilemiyorlar. Kullanılan panelde mavi renkler arasında belirgin boşluklar görülüyor. Yine de oyunlardaki renkler, Philips de dahil olmak üzere rakip ekranlardan çok daha etkileyici. Renk tonu sayısı yüksek olmasa da daha parlak ve gerçeğe uygun olarak görüntüleniyor. Bu aşamada, Solarism rakipleri ile arasını belirgin olarak açıyor. Özellikle güçlü kontrast içeren Tropico veya Dungeon Siege gibi oyunlarda bu kendini hemen belli ediyor. Test ettiğimiz diğer beş monitörden hiç biri bu kadar başarılı değil.

Ancak Quake III ve benzeri oyunlar söz konusu olduğunda hikaye bir anda değişiyor. Tepki süresi belirgin bir şekilde yavaş. Üzerinde 40 ms yazmasına rağmen panelin diğer beş rakibinden daha yavaş olduğu hemen fark ediliyor. Üretici firma ile konuştuktan sonra Solarism tarafından kullanılan panelin Samsung üretimi ve IPS tipinde olduğu belli oldu. Bu teknolojinin tepki süresi konusunda çok başarılı olamadığı biliniyor. Pratikte 40 ms tepki süresi ziddi ‘wake’ ve iz bırakma problemlerine işaret ediyor; hatta bazı durumlarda – özellikle çok hızlı hareketlerde – görüntüde kesilmeler bile olabiliyor. Eğer ilk gördüğünüz LCD ekran buysa, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Özellikle ViewSonic’in ürettiği ve 20 ms’den düşük tepki süreleri olan iki monitör düşünüldüğünde bu düş kırıklığı kendini daha da çok gösteriyor. Yine de tekrar edelim ki görüntüler Compaq, CTX, ADI ve diğer LCD monitörlerden çok daha iyi.

ABT ofis uygulamalarında da çok yararlı. Monitörün en soldan ikinci düğmesi ile önceden ayarlanmış parlaklık seviyeleri arasında geçiş yapılabiliyor. Böylece ortam aydınlatması değiştikçe istediğiniz ayarları uygulayarak görüntüyü en uygun hale getirebiliyorsunuz. Üstelik bu özellik belli bir süre kullanıldıktan sonra alışkanlık yapıyor. Bir daha tekrar edelim, LM1711’i yenecek bir panel henüz ortalıkta görülmüyor. Kullanım kolaylığı açısından rakipsiz bir ürün.

Kısacası, Solarism’e şapka çıkartıyoruz. Verdiğimiz puanlar Philips’e verdiğimiz puanlardan düşük olmasına rağmen, önerdiğimiz model LM1711 olacak. Ancak bizler için bir şanssızlık söz konusu, çünkü bu monitör Avrupa’da satılmıyor. Umarız “henüz satılmıyor” demek daha doğru olur…

Solarism LM1711

Bir cevap yazın