Seksi 17" LCD Monitörler, Bölüm 1

Seksi 17" LCD Monitörler,  Bölüm 1

Artık bir LCD monitörle oyun oynamak hayal değil gerçek! En azından 15″ LCD monitörleri test ettiğimiz yazımızda bu sonuca varmıştık. Samsung, NEC-Mitsubishi, LG-Philips ve çeşitli rakipleri Quake gibi hızlı aksiyon oyunları için bile yeterince hızlı tepkime verebilen (‘response time’ı düşük) LCD ekranlar üretebiliyorlar. Tepki süresindeki gelişme sayesinde, hızlı hareketlerde görüntünün arkasında kalan izler (LCD ekranların ortak problemi) önemli ölçüde azaltıldı. Dahası, renkler daha parlak hale gelmişler. Beyaz daha bir beyaz, siyah daha bir siyah ve gri renkler daha doygun. DVI girişleri de artık daha yaygın kullanılıyor.

Grafik kartları söz konusu olduğunda, bu alanda 3D dünyasının iki devi ATi ve Nvidia arasındaki rekabet, biz bilgisayar kullanıcılarını mutlu ediyor. Son iki yıldır piyasaya sürülen kartlarla, yüksek çözünürlükte oyun oynamak zaten mümkün hale gelmişti. Grafik kartlarında performans darboğazları artık CPU’dakilere göre daha kolay çözülebilen bir problem. Özellikle yapay zekaya daha çok dayalı Dungeon Siege veya Warrior Kings gibi oyunlarda asıl yavaşlama CPU’lardan kaynaklanıyor artık.

Seksi 17" LCD Monitörler,  Bölüm 1

Testlerimizde görebileceğiniz gibi 1280×1024@32-bit çözünürlükte Radeon 7500 veya GeForce 4 Ti 4600 ise daha da hızlı, saniyede 180 kareye kadar çıkabiliyor. Bu tür sonuçlara bir kez görünce artık 1024×768 çözünürlükle sınırlı kalmak istemiyorsunuz. Maalesef 15″ LCD monitörlerde bu sınırlama hala var; fiziksel olarak 1024×768 pikselle sınırlılar. Elbette ideal olan 19″ veya daha büyük boyutlu bir LCD monitör kullanmak. Bu tür monitörler çoğu zaman 1600×1200 piksel çözünürlüğe kadar çıkabiliyorlar, ancak fiyatları da çok el yakıyor.

Bu durumda, 1280×1024 çözünürlük sunan 17″ LCD ekranlar çok uygun alternatifler olarak karşımıza çıkıyorlar.

Ancak bu durumda da karşımıza çok tekrarlanan bir soru çıkıyor: Acaba şu anda bir 17″ LCD ekran mı alsak, yoksa kısa bir süre sonra piyasaya sürülmesine kesin gözü ile bakılan yeni nesil LCD monitörleri mi beklesek?

Bir cevap yazın