Sekiz Yeni Soket AM2 Anakart İncelendi

Asus M2N32-SLI Deluxe

Asus M2N32-SLI Deluxe

Resim Galerisi: Asus M2N32 SLI Deluxe

Asus, AM2 pazarına SLI uyumluluğu, iyi hızaşırtma (overclock) seçenekleri ve inanılmaz yongaseti soğutması gibi özellikleri ile sağlam bir giriş yapmak istiyor.

Arayüzler

Genişletilebilirlik açısından bakıldığında bu model, ekran kartları için iki PCIe x16 yuvası, bir PCIe x4 yuvası ve üç standart PCI yuvası sunuyor. USB ve bir Firewire bağlantılarına bakıldığında, anakartla tümleşik dört USB çıkışının yanı sıra altı tane daha ekleyebilmek için kart üzerinde üç adet daha çıkış bulunuyor. Yine anakarta tümleşik bir Firewire (IEEE 1394) girişine ek olarak fazladan bir tane daha giriş için anakart üzerinde uzatma kafası bulunuyor. Paketin içinden üç adet ek kasa arkası kapağı çıkıyor: Birinde iki adet USB, birinde bir adet Firewire ve sonuncusunda iki eSATA girişi ve bir moleks güç çıkışı bulunuyor.

Pek çok nForce anakartta olduğu gibi iki adet Gigabit ağ bağlantısı nForce 5 GbE denetleyicisi tarafından kontrol ediliyor. Ek olarak paketin içinden çıkan küçük bir 802.11g kablosuz ağ kartı anakart üzerinde özel olarak yerleştirilmiş USB kafasına takılabiliyor, mükemmel bir özellik.

SATA bağlanabilirliği mükemmel, temel olarak nForce 590 MCP denetleyicisi altı SATA/300 aygıtını destekliyor ve tek bir UltraATA/100 bağlantısı da seriyi tamamlıyor. Bunların yanında ek olarak biri dahili biri harici eSATA iki adet depolama bağlantısını Silicon Image Sil3132 denetleyicisi tarafından kontrol ediliyor.

Ses

M232N-SLI Deluxe, 7.1 kanal yüksek tanımlı ses için nispeten yeni bir kodek kullanıyor: Analog Devices SoundMAX ADI AD1988B. Altı küçük ses fişi, bir SPDIF ve bir optik çıkış bu sistem tarafından sunuluyor ayrıca 5×2 ön panel ses girişi, CD-girişi ve SPDIF çıkış özellikleri de unutulmamış. Kartla birlikte gelen sıralı mikrofon (array microphone) hareketli ses kaynaklarını daha iyi kaydedebiliyor ve arka plan gürültüsünü en düşük seviyede tutuyor. Pakete eklenmiş bir ürün için hiç de fena değil.

(ÇN: Sıralı mikrofonlar, standart olanlara göre bazı artılara sahipler. Aslında temel mantık çok basit. İnsan beyninin kulaklarımız için yaptığını taklit etmek. Bir dizi mikrofon sesin geldiği yöne göre kayıt yapıyor böylece ses kaynağının hareketli olması veya diğer taraftan gelen gürültü gibi olumsuz etkiler ortadan kaldırılabiliyor. Bu tür mikrofonların özellikle konuşma algılama (speech recognition) sistemlerinde başarılı sonuçlar verdiği belirtiliyor.)

Soğutma

Bu model Kuzeyköprüsü, Güneyköprüsü ve güç kaynağı bileşenlerini bir birine bağlayan büyük bir ısı borusuna sahip. Paketten ısı borusu (heat pipe) soğutucusuna takılmak üzere ayrı bir fan çıkıyor ancak Asus bu fanın sadece sulu soğutma sistemlerde kullanılmasını tavsiye ediyor. Aksi takdirde işlemci fanıyla etkileşim içine girerek hava akımını kötü etkileyebildiği söyleniyor. Bu anakart işlemci fan kafası da dahil olmak üzere toplamda yedi adet fan bağlantısına sahip!

Paket

Asus Ai Booster

Asus Ai Booster, hızaşırtma konusunda yeni olanlara BIOS’un karışık ayarlarına girmeden ufak çaplı hız artırımlarına izin veren bir dinamik hızaşırtma (overclock) programıdır. Tabi ki daha ileri seviye ayarlar da mevcut, ayrıca gerilim değerlerini izlemesi sayesinde herkes bu uygulamayı faydalı bulacaktır. Kullanıcının üç farklı ayarı kaydetmesine izin veriyor, ufak çaplı deneyler için iyi bir özellik.

Asus PC Probe II

Eski PC Probe faydalı bir araçtı ve yeni sürümü de bu geleneği devam ettiriyor. Uygulama pek çok değişkeni (gerilimler, fan hızları, sıcaklıklar gibi) aynı anda izleyebiliyor ve bunları ekranda isteğinize göre yerleştirebiliyorsunuz. Ayrıca sıcaklık seviyesinde, gerilimlerde ve fan hızlarında olan büyük değişikliklerde sizi uyarması için ayarlayabiliyorsunuz.

Kaspersky Anti-Virus Personal

Bedava virüs koruması güzel bir özellik, güvenilir olduğunu varsayıyoruz bu konuda Kaspersky’nin iyi bir ünü var.

Bir cevap yazın