Sekiz Yeni Soket AM2 Anakart İncelendi

Asus Crosshair

Asus Crosshair

Resim Galerisi: Asus M2 Crosshair

Asus, Crosshair anakartıyla gerçekten farklı bir şey yapmaya çalışıyor. Her ne kadar tanımlamaları, kuzeni M2N32-SLI ile çok benzeşse de bu ileri seviye anakart pek çok ince ayrıntıya sahip özelliklerle birlikte geliyor ve kendini rakiplerinden ayrı bir yere yerleştirmeyi başarıyor.

Arayüzler

Genişletilebilirlik açısından bakıldığında bu model, ekran kartları için iki PCIe x16 yuvası, bir PCIe x4 yuvası ve üç standart PCI yuvası sunuyor. PCIe x4 yuvasının ucu açık yani buraya uzun kartlar takmak mümkün ancak tam buraya denk gelen iki kapasitör büyük ihtimalle buna engel oluşturacaktır. USB ve bir Firewire bağlantılarına bakıldığında, anakartla tümleşik dört USB çıkışının yanı sıra altı tane daha ekleyebilmek için kart üzerinde üç adet daha çıkış bulunuyor. Yine anakarta tümleşik bir Firewire (IEEE 1394) girişine ek olarak fazladan bir tane daha giriş için anakart üzerinde uzatma kafası bulunuyor. Paketin içinden iki adet ek kasa arkası kapağı çıkıyor: Bir tanesinde iki adet USB ve diğerinde de bir Firewire girişi var.

Kart üzerinde çoğu nForce anakartta olduğu nForce 5 GbE denetleyicisi tarafından kontrol edilen iki adet Gigabit ağ girişi bulunuyor.

Epox MF570’in dışında Asus’un bu modeli deneye katılanlar arasında ikinci SATA denetleyicisine ve sekiz SATA girişine sahip tek anakarttı. Bir dahili bir de harici eSATA girişleri bir Silicon Image Sil3132 denetleyicisine bağlı olarak çalışıyorlar. Geriye kalan altı adet SATA/300 uyumlu girişi nForce 590 MCP yongası kontrol ediyor.

Ses

Crosshair’in ses donanımı M2N32-SLI modeline çok benziyor; en büyük fark SoundMAX ADI AD1988B ses işlemcisi ve büyük ihtimalle PCB üzerinde fazla yer kaplamamaları için altı küçük çıkışın ek bir kart üzerinde toplanmış olması. Tek SPDIF ve tek optik çıkışlar da bağlanabilirliği arttırmak için yerini almış ve anakart üzerinde 5×2 kasa önü ses bağlantıları, CD-giriş, SPDIF çıkış kafaları unutulmamış.

Ayrıca bu anakart da M2N32-SLI gibi sıralı mikrofon (array microphone) ile birlikte geliyor, hoş bir ek özellik.

Soğutma

Bu açıdan Crosshair incelediğimiz diğer Asus anakartla çok benzeşiyor. O modelde de Kuzeyköprüsü, Güneyköprüsü ve güç kaynağı bileşenlerini bir birine bağlayan büyük bir ısı borusu var. Paketten ısı borusu (heat pipe) soğutucusuna takılmak üzere ayrı bir fan çıkıyor ve yine ASUS bu fanın sadece sulu soğutma sistemlerde kullanılmasını tavsiye ediyor. Aksi takdirde işlemci fanıyla etkileşim içine girebiliyor. Her iki ASUS anakart da yarışmadaki en çok fan kafasını sunuyor, işlemci fan kafası da dahil olmak üzere toplamda yedi.

Paket

Crosshair’in paketi M2N32-SLI Deluxe ile aynı ancak tabi ek bir özellik dışında: 3DMark 2006 professional edition.

Crosshair’le birlikte gelen yazılımlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için M2N32-SLI’nın yazılım bölümüne bakabilirsiniz.

Notlar

Crosshair’in en etkileyici özelliklerinden birisi de anakart üzerindeki ışıklandırma. İlk olarak arka panel ışıklandırılmış böylece karanlık ortamlarda neyi nereye takabileceğinizi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ayrıca kasanın arkasında açılış sırasında sistemin ne durumda olduğunu gösteren bir gösterge var. Açılış tamamlandıktan sonra bu ekran saati gösteriyor. İkincisi, kartın PCB tarafı mavi LED ışıklarla kaplanmış böylece her hangi bir ışık kaynağı kullanmadan kolayca donanım değişiklikleri yapabiliyorsunuz. Eğer bir masanın altında veya benzeri karanlık bir yerde hiç kart takmak zorunda kaldıysanız bunun ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Ayrıca hoş bir görüntü oluşması da cabası. Bu LED’ler bilgisayar kapalıyken bile çalıştırılabiliyor.

Sistemini bilgisayar kasasının dışında çalıştıran meraklılar için Güç, Yeniden başlatma ve CMOS silme düğmeleri anakart üzerinde ışıklandırılmış şekilde bekliyor. Mükemmel! Bu hoş özelliklere ek olarak bu ürün Asus’un tipik ince ayar ve denetim özelliklerine sahip güçlü bir BIOS’la geliyor.

Bir cevap yazın