Sekiz Çekirdekli AMD Bulldozer İşlemci 4.63 GHz’ye Hızaşırtıldı

Bir süredir AMD’nin Bulldozer işlemcilerinden haber alamaz olmuştuk. 4.63 GHz seviyesine hızaşırtılan FX-8130P ile AMD iyi haberlerle yeniden gündeme gelmiş oldu.

AMD Bulldozer Mühendislik Örneği 4.63 GHz Hızaşırtılmış

AMD Bulldozer Mühendizlik Örneği 4.63 GHz Hızaşırtılmış

1.5 V gerilim ile 4.63 GHz saat hızına ulaşmayı başaran işlemci AMD’nin en hızlı Bulldozer işlemcisi olması beklenen FX-8130P. İşlemci bu ayarlarda Super Pi testini bitirerek kararlı bir performans sunduğunu da gösteriyor.

AMD Bulldozer Mühendislik Örneği 4.63 GHz Hızaşırtılmış - Super Pi

- 4.63 GHz'ye Hızaşırtılmış AMD Bulldozer Mühendislik Örneği Super Pi Testi

Temelde 3.8 GHz saat hızında çalışan AMD’nin en hızlı masaüstü Bulldozer işlemcisi FX-8130P sekiz çekirdeğe sahip. Turbo Core 2.0 teknolojisi sayesinde yük durumuna göre çekirdeklerin saat hızı 4.2 GHz seviyesine kadar artırılabiliyor. 8 MB L2 önbellek, 8 MB L3 önbellek, tümleşik DDR3-1866 destekli bellek denetleyicisi de işlemcinin diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Bulldozer işlemcilerle ilgili sızıntıların son zamanlarda azalmasıyla AMD’nin ilk ürettiği örneklerden yeterli performansı alamadığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Bulldozer mimarisinin Intel rakipleriyle rekabet edebilir olması için AMD’nin yeni bir sürüm çıkararak buna B2 diyeceği de yayılan söylentiler arasındaydı.

AMD’nin, Bulldozer mimarisini kullanan Zambezi kod adlı masaüstü FX işlemcilerini Ağustos ya da Eylül ayında pazara sürmesi bekleniyor. Sunucular için olan Bulldozer temelli 12 ve 16 çekirdekli işlemcilerse daha önce pazara çıkacak.

AMD Bulldozer Mühendislik Örneği 4.63 GHz Hızaşırtılmış - CPU-Z

- 4.63 GHz'ye Hızaşırtılmış AMD Bulldozer Mühendislik Örneği CPU-Z

4 Yorum

 1. iceman

  cinebench test resmindekinin 8 çekirdekli buldozer oldugundan eminmisiniz..
  zira cpu z görüntüsündeki core-thread kısmındaki rakamı bize okulda dört olarak öğrettilerde 🙂 processor name kısmında FX yazmadığını da desemmi ki acep 🙂 hatta az daha cüret edip sadece 4 MB level 2 önbellek yazdığınıda söyleyeyimmi ki 🙂 Llano ailesinden olmasın o kardeşimiz 🙂
  şu haberdeki orta kısımlarda bahsedilen işlemci olmasın sakın 🙂
  http://donanim.thgtr.com/haber/amd/masaustu-llano-islemciler-listelere-girmeye-basladi

  • iceman

   code name kısmında zaten Llano yazıyo o kadar neden uğraştın demeyin diye onuda ekliyim hadi. laf sokmaya çalışan filan çıkmasın, tedbir iyidir 🙂
   şaka bi tarafa bu ufak şeyler hergün istisnasız ziyaret ettiğim THGTR nin nazar boncuğu olsun, o kadarlık kadı kızındada bulunurmuş 🙂

 2. Fatih SOYDEMİR

  15 adet komut seti desteklemeside ilginç olmuş intelde bu kadar çok komut seti desteği mevcutta yok.

  bu işlemcinin neden 2600K ile kıyaslandığını soruyor heryerde acaba 2600K mimarisinin en güncel güçlü seri olmasından olmasın?

  zira 980x intel işlemcisi halen en güçlü işlemci ama ne stoklarda bulunduruluyor nede satılması kolay bir ürün değil.
  yazılımlardaki çoklu çekirdek desteğininde şuan için sınırlı olduğunu bildiğimize göre neden 1600K işlemcilerinden sadece % 30′ a varan hız farkı yaşadığıda ortada.

Bir cevap yazın