Şeker Hastalarına Yardım Eden Dövmeler

Bedenlerini tuvale çevirmeyi sevenler için yeni bir bahane.

Şeker hastasıyım, dövme yaptırmalıyım! Draper Laboratuvarı’ndan bilim insanları kan şekeri durumunu gösteren yarı sabit cilt mürekkepleri üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. Resmi adı “kalıcı mürekkep” (prescriptive ink) olan ürün kızılötesi ışık altında parıldayan nano parçacıklardan oluşuyor ve cilde uygulanabiliyor. Glukoza bağlanma yeteneğine sahip nano parçacıkların parıltısı kan şekeri düzeyi ne kadar yüksekse o kadar artıyor.

Tıbbi Dövme - Kan Şekeri Ölçer

Tıbbi Dövme - Kan şekerini ölçmeye yardımcı

Dövme meraklıları hemen heyecanlanmasın, çünkü bu dövme yalnızca özel okuyucunun ışığı altında parlıyor. Bu ürünle kalıcı desenler yaratılabileceğini de pek düşünmeyin. Dövme severlerin “işin raconu” olarak gördükleri saatler süren iğne doğu seanslar da yok. Milimetrenin on binde biri (100 nm) genişliğindeki kan şekeri ölçen nano mürekkep tanecikleri, küçük bir iğne ile cildin hemen en üst katmanı altına bir dizi nokta olarak uygulanıyor ve bu ufak lekeler yıkandığında çıkıyorlar.

Kan Şekeri Mürekkebi

Reçeteli mürekkep - Kan şekeri düzeyine göre parıltısı değişiyor

Peki bu yarı kalıcı dövmeler şeker (diyabet) hastaları için neden iyi bir haber olarak kabul ediliyor? Normalde insülin iğnelerine bağlı diyabetlilerin kan şekeri düzeylerini sürekli parmaklarını delerek aldıkları küçük kan damlasından ölçmeleri gerekiyor. Sağlık için olsa bile sürekli yaralı parmak uçlarıyla gezmek katlanılması kolay bir dert değil. Bu gibi yeni teknolojilerin acı dolu testlere gereksinimi ortadan kaldırması umuluyor.

Araştırma grubunun potasyum, klor, sodyum gibi kimyasallarıa duyarlı mürekkep çeşitleri üzerinde de çalıştığı belirtildi. Bu kimyasallar bedenin su kaybını  ölçmekte yararlılar ve bu kimysallara duyarlı mürekkebin öncelikle sporcular ve askerler için yararlı olabileceği düşünülüyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın