Segway’in Patronu Jimi Heselden Öldü

Segway’in patronu olarak tanıdığımız Jimi Heselden, bir Segway kazası yüzünden hayatını kaybetti.

Jimi Heselden

Jimi Heselden

Sıra dışı bir scooter çeşidi olan Segway‘i üreten firmanın patronu Jimi Heselden, trajik bir Segway kazası yüzünden hayatını kaybetti. İngiltere’nin West Yorkshire şehrinde Segway’i ile yolculuk yapan Heselden, bilinmeyen bir sebeple bir nehire düştü. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Heselden bir Segway üzerindeydi ve yaklaşık 9 metre yükseklikten nehire düştü.

Dean Kamen tarafından icat edilen Segway ilk kez 2001 yılında piyasaya sürülmüş ve oldukça ilgi çekmişti. Aracın aşırı pahalı olması bile bu ürüne olan ilgiyi azaltmamıştı. Saatte sadece 19 km hız yapabilen Segway’in, patronunun hayatına mal olan böylesine trajik bir kazaya sebebiyet vermesi de hayatın bir cilvesi.

Daha öncede adını hatırlayamadığım bir ülke Segway’in yaya trafiğine açık alanlarda kullanılmasını yasaklamıştı. Üstün bir dengeye sahip olsa da pili zayıfladığı zaman Segway’in, denge sorunlarına neden olduğu daha önce de haberlere konu olmuştu.

Segway

Segway pili zayılayınca denge sorunları yaşıyor.

3 Yorum

  1. Muhammet

    merhaba bunu kim yazmişsa yanlış bilgiler vermiş patronunun öldüğü doğru ama segway işinde 4 yıldir ugraşiyorum kurduyum asla ve asla pil bittiginde düşürmez insanı önce agir gitmeye başlar 1 dk falan sonra durur ve sonra ise titreyerek alarm çalar sonra kapanır kesinlilkle segvry hatası yüzünden düşülmez pil kopup yere düşmedigi sürece oda yüzde kaç ihtimalse. İyi günler

Bir cevap yazın