Seagate’in Yeni Barracuda’sı Plaka Başı 100 GB’ta Vurdu

Seagate'in Yeni Barracuda'sı Plaka Başı 100 GB'ta Vurdu

Kapasite ve performans için hiç bitmeyen yarış yeni bir aşamaya ulaştı: Seagate plaka başına 100 GB sınırını aşan ilk üretici oldu. İlk olarak 200 GB kapasiteye sahip olacak olan disk, ürün ismi büyük bir değişime uğramadan piyasaya çıktı, Barracuda 7200.7.

Barracuda ATA ailesi sürücülerin kendilerine özgü bir geleneği vardır. İlk 7,200 rpm disk olan Barracuda ATA serisi, gürültüsünün ve sıcaklığının yanında bilgisayarın kasasını da sarsmasından dolayı ortalama bir kullanıcını isteyebileceğinin tam tersi bir üründü.

Her takip eden yeni jenerasyonda gözle görülen bir iyileşme oldu. Barracuda ATA IV, standart bir 5,400 rpm model diskten daha fazla ses çıkarmıyordu. Seagate, şu an gayet sessiz çalışan disklerine temel oluşturan, akışkan dinamik yataklı motorlarına erken bir aşamada geçiş yaptı.

Bugün Seagate “dünyanın en sağlam ve sessiz yüksek performanslı masaüstü sürücülerini” ürettiğinden söz ediyor. Sağlımlığın pratikte test edilmesi imkansız ama biz diğer özelliklere yakından bakacağız.

Bir cevap yazın