Seagate: Yeni Teknoloji 100 TB Sabit Diskleri Mümkün Kılacak

HDD üreticileri, sabit disklerin önünü açmak için yeni teknolojiler üstünde çalışıyor.

SSD’ler belki geleceğin teknolojisi olarak görülüyor, bu durumun bir sebebi de HDD’lerin bir süre sonra kapasite sınırına ulaşacağına inanılması. Günümüzün sabit diskleri veri yazma/okuma için dikey manyetik kayıt (PRM) teknolojisini kullanıyor ve bu teknolojinin 2013, 2015 yıllarında sınıra dayanması bekleniyor.

Peki ne olacak HDD üreticileri bir anda üretimi kesecek mi? Tabi ki, hayır. PRM teknolojisinin sınırlarına dayanılmış olabilir ama Seagate’e göre, HDD üreticilerinin önünde iki seçenek var: yeni bir medya kalıbı teknolojisi ya da ısı-yönlendirmeli manyetik kayıt (HARM) teknolojisi. Seagate, mevcut PRM teknolojisi ile en fazla 5-6 TB HDD üretilebileceğini fakat HARM teknolojisi ile 100 TB HDD’lerin mümkün olabileceğini söylüyor. HARM teknolojisinin PRM teknolojisine göre avantajı ise, verilerin birbirine daha yakın yazılmasına imkan tanıması.Hard Disk

Seagate’in bir diğer öngörüsü ise, HARM teknolojisi ile 2020 2025 yıllarında 200 – 300 TB HDD üretiminin mümkün hale gelebileceği.

Segate’in, SSD’ler için ise bir kaygısı bulunmuyor. Segate’e göre, HARM teknolojisi ile 2025 yılından sonra bile HDD’ler SSD’lere göre daha iyi fiyat/performans oranı sunabilir.

Belki böyle devasa boyutlar veri güvenliği konusunda sizleri korkutabilir ama HARM teknolojisi ile PRM teknolojisi arasında veri güvenliği açısından pek bir fark yok.

Kısacası HDD’lerin öyle kısa bir süre içerisinde hayatımızdan çıkacağını pek düşünmeyin.

1 Yorum

Bir cevap yazın