Seagate: Windows XP 3 TB Sabit Diskleri Okuyamıyor

Geçtiğimiz günlerde Seagate’in 3 TB depolama kapasitesi sunacak bir sabit diski bu yıl içinde piyasaya sunmayı planladığını duyurmuştuk. Seagate’den gelen yeni haberlere göre, 3 TB depolama kapatesi sunan bir sabit disk üretmek göründüğünden daha zor.

Seagate, 3 TB sabit diskler için endüstrinin hazır olmadığını söylüyor çünkü IBM ve Microsoft’un beraber geliştirdiği logical block addressing (LBA) standartı artık eskidi ve 2.1 TB dan büyük sabit disklerde sorun yaratıyor. Seagate ürün müdürü Barbara Craig, “1980 yılında kimse ileride 2 TB bir sabit disk üretileceğini düşünmemişti” diyor.

LBA’nın yerini alacak GUID partition table (GPT) standartı ise sadece 64 bit Windows 7 ve Windows Vista tarafından destekleniyor ve GPT ile yazılmış bir sabit disk, Windows XP tarafından okunamıyor. Barbara Caig, “Windows XP, 3 TB bir sabit diskin ancak 990 GB’lık kısmını okuyabiliyor geri kalan 2.1 TB’ı okuyamıyor” diyor.

Donanımlar geliştikçe eski işletim sistemleri ve donanım standartların eskidiğini görüyoruz. 32 bit işletim sistemlerinin 3.5 GB’dan daha fazla belleği okuyamaması gibi Windows XP ve 32 bit işletim sistemleri, 2.1 TB’dan fazla depolama kapasitesine sahip sabit diskleri okuyamıyor.

3 TB’lık bir sabit disk yerine iki tane 2 TB sabit disk alırım Windows XP’ye devam ederim kardeşim diyorsanız, tabi bu da bir alternatif.

6 Yorum

 1. mazbut

  Hurda Disk’ler artık ev kullanıcılarına yönelik olmayacak yakında. Geleceğin PC’lerinde kendi etrafında dönen, titreşim yapan, aşırı hantal hiçbir donanıma yer yok.

 2. Tahir Meylani

  Seagate, 64 bit Windows XP hakkında kesin bir bilgi vermemiş fakat 64 bit Windows XP’nin de 3 TB HDD’leri okuyamacağını düşünüyorum çünkü Windows XP, GPT teknolojisini desteklemiyor.

  3 TB HDD’lerin işletim sistemi tarafından okunabilmesi için 64 bit olması ve GPT formatını desteklemesi lazım.

   

 3. gercek.

  XP 3 TB yi okumasa da olur. XP 2 TB yi görüyorsa yeterde artar bile. 3TB olan bir sistemede herhalde Xp kurulmaz kuranda çıkmaz heralde :). zaten yeni çıkan anakartlarda bazılarında Xp ile iyi çalışmazken 3 TB mi çalışsın. Xp ye artık elveda. Microsoft ‘an XP / 7 karışımı bir sistem bekliyoruz.

Bir cevap yazın