Seagate Samsung’un HDD Bölümünü Satın Alıyor

Sabit disk piyasasını değiştirecek dev bir anlaşma daha…

Geçtiğimiz günlerde ortalıkta ilginç bir dedikodu dolaşıyordu. Söylenene göre, Samsung sabit disk bölümünü satmayı düşünüyordu ve Seagate ile görüşmeler çoktan başlamıştı. Fakat iki firmadan da bir açıklama gelmemişti, ta ki bugüne kadar.

Bugün, Seagate, Samsung ile anlaşmaya vardığını ve firmanın sabit disk bölümünü 1.375 milyar dolar karşılığında satın alacağını duyurdu. Bu yıl sonunda tamamlanması beklenen anlaşma ile Seagate, anlaşma çerçevesinde Samsung’a nakit olarak 1.375 milyar dolar ödeyecek.

Samsung, sabit disk bölümünü elden çıkardıktan sonra yüksek teknolojili SSD’ler için NAND flash bellek üretim teknolojilerine yatırım yapacak ve Samsung’un ürettiği NAND flash bellekler Seagate markası altında satılacak SDD ve hibrid SSD’lerde kullanılacak. Ayrıca, anlaşma uyarınca tüm Samsung PC, dizüstü ve diğer elektronik cihazlarda yine Seagate depolama ürünleri kullanılacak.

Seagate Barracuda 7200.12

Samsung, şu an sabit disk piyasasında yaklaşık %10 pazar payına sahip. Seagate, anlaşma ile birlikte sabit disk piyasında pazar payını %40’ın üstüne çıkarmış olacak böylelikle.

Geçtiğimiz aylarda Western Digital Hitachi’nin sabit disk bölümünü 4.3 milyar dolara satın almış ve pazarın en büyük oyuncusu olmuştu. Bu anlaşma ile birlikte pazarda iki büyük ve bir küçük (Toshiba) oyuncu kalmış oldu.

4 Yorum

  1. mazbut

    Bu habere sevinemeyeceğim. Samsung’un uğultulu ve bol titreşimli diskleri seagate’e bulaşmaz umarım. Bundan sonra alacağım disk kesinlikle SSD olacak gibi duruyor.

  2. levis

    Hem samsung hemde seagate disk kullanıyorum. İkisindende memnunum. Ama fiyatı daha uygun olduğu için haliyle samsungdan dahada memnundum. Piyasada hdd üreticilerinin azalmasına kaygı ile bakıyorum.

Bir cevap yazın