Seagate ilk SSD Modelini Duyurdu

Sabit disk üretmekte uzun yıllar direnen Seagate sonunda flaş bellek teknolojisinin karşı konulmaz hızına boyun eğdi. SLC tipi flaş yongalardan faydalanan Pulsar serisi katı durum diskleri (SSD) başarım tutkunlarından çok endüstriyi hedefliyor.

Pulsar 2.5″ boyutunda ve 7.5 mm kalınlığında bir disk ve 50 GB, 100 GB ve 200 GB olmak üzere üç kapasite seçeneğiyle satışa sunulacak. Diskler Samsung’un yüksek kapasiteli flaş yongalarından meydana gelmekte. Dediğimiz gibi Pulsar iş dünyasına yönelik bir ürün olduğu için Seagate ucuz MLC tipi yongalar yerine hızlı ve pahalı SLC tipi yongaları seçmiş.

Seagate Pulsar

Seagate Pulsar SSD’leri şimdilik SATA II arayüzüyle yetiniyor fakat SATA III’e olan talep artarsa arayüz değişimine gidebilir. Her üç diskin okuma hızı 240 MB/s ve yazma hızları ise 200 MB/s. Bunun yanında yazma hızı diskin büyüklüğüne bağlı olarak artış gösteriyor.

Pulsar’ın ucuz olduğunu hiç zannetmiyoruz fakat bu seri Seagate’in yakında PC kullanıcılarını hedefleyen yeni bir SSD ailesi duyuracağının bir işareti olarak algılanabilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın