Scythe Ninja Plus, Üç TEC Soğutucu ile Yarışta

AMD verimlilik sazını eline alıp çalarken ve Intel geçmişteki hatalarını yavaş yavaş bertaraf ederken yakın geçmişe şöyle bir baktığımızda donanım meraklılarının Intel’in olağanüstü sıcak Netburst mimarisinden fayda gördükleri tek bir alan ortaya çıkıyor: Kocaman CPU soğutucuları. Elbette bu durumda birkaç koca tasarım piyasaya damlayıp sessiz soğutma diye tutturan kalabalığı susturacaktı fakat korkunç derecede sıcak Prescott çekirdekleri ve Pentium D işlemcileri olmasaydı bugünün soğutma harikaları da belki ortaya çıkmayacaklardı.

Benzer büyüklüklerdeki soğutucuları üreten firmalardan birisi de şüphesiz Scythe USA idi. Yalnız bu firma soğutma gücünden ziyade, başlangıçtan beri düşük gürültü seviyesi için uğraş veriyor. İşte burada devasa büyüklük, birçok firmanın az ısınan işlemciler için ürettiği soğutucularda olduğu gibi fansız soğutma yapmak amacıyla devreye giriyor. Bu ürünlerde fan kullanmak hem yüksek soğutma hem de düşük gürültü hedeflerine ulaşılmasını sağlıyor.

Bugünlerde soğutma gücünün mükemmel karşılığı karmaşık yapıdaki sulu sistemler ise TEC destekli aktif (havalı) soğutmalar da aktif soğutmayla yapılabilecek en iyi soğutmaya karşılık geliyorlar. Birbirleriyle uzaktan yakından alakası olmayan bu teknolojileri karşılaştırmanın en adil yolu soğutma maliyetini hesaplamak olabilir ve bizim daha önceki TEC (Thermoelectric Coolers) soğutucularıyla alakalı olan incelememizde böyle bir karşılaştırmayı yapabilmek için birbirine en yakın fiyattaki sıvı soğutma sistemlerine yer vermiştik.

Geçen incelememizi okuyan birçok kişi TEC biriminin sıcaklığı düşürmede büyük bir rol oynayıp oynamadığını veya soğutucunun sahip olduğu büyük ısı dağıtıcılarının mı bunda daha çok etkili olduğunu bilmek istediler. Neyse ki Scythe Ninja Plus Revision B bugünkü makalemiz için zamanında laboratuarımıza vardı, yoksa oldukça küçük çaplı bir TEC soğutucu incelemesi yapmış olacaktık.

Termoelektrik Soğutucular

Termoelektrik soğutma teknolojisindeki son yenilik “soğuk” bileşenlerde oluşan buğulanmayı engelleyen “yaklaşık ortam” sıcaklığı (near ambient temperature) denetimi. TEC soğutmanın temelleri ve bu tasarım ardında nelerin yattığı hakkındaki detaylı bilgileri edinmek için CoolIT’den Sıra Dışı Soğutucular adlı yazımızın bir sayfasına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

En iyi TEC soğutucuları diğerlerinden ayıran şeyler nelerdir? Bunlar arasında TEC birim kapasitesi, soğutucunun yüzey alanı, soğutma kanatçıklarının hava akışı karakteristikleri ve fan gücü gösterilebilir. Makalemizdeki üç soğutucuya daha yakından baktığımızda ise üçünün de aynı ısı dağıtıcısını ve TEC birimini ve hatta onlardan ikisinin aynı fanı bünyesinde barındırdığını görüyoruz.

Yeni TEC: Titan Amanda

Tom’s Hardware Guide deneylerine ilk kez katılan Titan Computer Co., LTD’den Amanda TEC soğutucu soğutma fanı ve kurulum donanımıyla diğerlerinden ayrılıyor. Daha önce incelemiş olduğumuz Vigor Monsoon II Lite ile aynı dağıtıcı ve TEC güç denetleyicisine sahip olması sebebiyle kısaca benzerlik ve farklılıklarına değineceğiz.

Bir cevap yazın