SATA III Arayüzlü WD Caviar Black’in İzine Japonya’da rastlandı

Yeni 6 Gbps SATA arayüzünü taşıyan 1 TB Western Digital sabit disk bir Japon bilişim mağazasında kendine yer edinmiş bile. Akiba PC’nin çektiği fotoğraflara bakılırsa yeni WD Caviar Black’in fiyatı sadece 118 Dolar.

Bu sabit disk hakkındaki teknik bilgiler Western Digital’in web sitesinde yer almakta. Bu bilgilere göre diskin dönüş hızı 7200 devir/dak ve 64 MB önbelleği var. Güç tüketimi en fazla 6.8 Watt. Muhtemelen tanesi 500 GB’lık iki manyetik plakadan meydana geliyor. Gürültü düzeyi ise 28-33 dBA arasında değişiyor.

Western Digital Caviar Black 1 TB SATA III (Akibara)

Western Digital Caviar Black 1 TB SATA III (Akibara)

Başarım değerlerini soracak olursanız, WD okuma/yazma hızının 126 MB/s’ye eriştiğini söylüyor. Eski SATA II arayüzlü Caviar Black’in hızı 106 MB/s idi. Yani, ihmal edilemeyecek düzeyde bir başarım artışı söz konusu. Yalnız geleneksel sabit diskler SATA II’nin 300 MB/s’lik hız sınırını bile zorlayamayacak derecede yavaşlar. Bu durumda SATA III’ün getirisi tartışılabilir.

3 Yorum

  1. MetronoM

    Sadece teorikte 300/sn’ de değil mi sata II ler eğer toriğe bakarsak sata III ler  tabiki daha hızlı… İş uygulamaya gelince sata III’ler tabiki sata II’leri geçecektir… bence haberdeki son yorum saçma olmuş…

Bir cevap yazın