Şarjlı Pillere Sünger Takviyesi

Bir parça süngeri lityumla ıslatın, oldu bitti.

Sumitomo Elektrik alüminyumu geçirgen hale getiren bir üretim süreci geliştirerek lityum iyon (li-ion) pillerin kapasitesini üç katı kadar artırmayı başardı. Aluminum-Celmet adı verilen yeni alüminyum malzeme sayesinde aynı kapasitedeki pil 1/3’üne kadar küçültülebiliyor. Celmet süreci ile malzeme içinde süngersi bir doku oluşturuyor ve kürecik şeklindeki boşluklarda elektrik yüklü iyonlar tutulabiliyor.

Aluminium-Celmet süngersi malzeme

Aluminium-Celmet süngersi malzemenin mikroskobik dokusu.

Sumitomo şimdiye kadar Li-Ion pillerde kullanılmaya uygun olmayan nikel için kullanılan şekillendirme tekniklerinin, Li-Ion pillerde kullanılmaya uygun bu yeni alüminyum malzeme için de kullanılabilmesiyle daha küçük piller yapılabileceğini belirtiyor. Lityum piller için bugüne kadar, pek de verimli olmayan, bakır ve alüminyum yapraklar kullanılıyordu. Yüzey temas alanı az olan bu düz malzemeler yüklü iyonları yakalamakta pek de başarılı değildi.

Sumitomo yeni geliştirdiği malzemenin deneme üretimine Japonya’nın Osaka kentinde başlıyor, ancak az yer kaplayan piller için canını bile verecek mobil sektörünü düşünürsek, seri üretimin gecikmeyeceği de kesin.

Bir cevap yazın