Sapphire HD 4850 ve 4870 İncelendi

Soğutucu Ve PCB

Sapphire Radeon HD 4850’de kullanılan soğutucu söylediğimiz gibi tek slotluk yapıya sahip. Kart çalışırken ciddi anlamda ısınıyor ve kasa içi soğutmanız iyi değilse, bu durum kasa içi sıcaklığınızın sürekli artacağı anlamına gelebilir. Çünkü soğutucu tasarımı fanın havayı kasa içerisine üfleyeceği şekilde yapılmış. Şimdi tamamı saf bakırdan yapılan soğutucuyu söküp biraz daha derinlere inelim.

Hararetli grafik işlemcimiz RV770 ve 8x64MB'lık GDDR3 belleklerimiz görülüyor.

Hararetli grafik işlemcimiz RV770 ve 8x64MB’lık GDDR3 belleklerimiz görülüyor.

Fotoğrafta grafik işlemcisinin, belleklerin ve güç ünitesi elemanlarının üzerini örten saf bakırdan yapılma blok halindeki soğutucu görülüyor.

Fotoğrafta grafik işlemcisinin, belleklerin ve güç ünitesi elemanlarının üzerini örten saf bakırdan yapılma blok halindeki soğutucu görülüyor.

Kartın ciddi anlamda ısındığını söylemiştik, testlerimize geçmeden önce kartın soğutucusunun tam yük altında üflediği hava sıcaklığını 74-76 santigrat derece civarlarında ölçtüğümüzü belirtelim. Kartın neredeyse tüm yüzeyini kaplayan soğutucu yüzeyin tamamının bakırdan yapılmış olmasının sebebi de tam olarak burada yatıyor. Üzerine yapıştırılan “sıcak” etiketi de böylece anlam kazanmış oluyor ki bakır soğutucu yüzeyi çalışma esnasında el yakacak kadar ateşli.

Soğutucu Ve PCB

Boştayken sesini duyamadığımız kart yük altına girince hatırı sayılır derecede ses yapabiliyor. Soğutma sisteminin tek slotlu yapıda oluşu ve havanın kasa dışına tahliye edilmemesi her geçen dakika fan devrinin biraz daha artacağı anlamına geliyor ki bu da bildiğiniz üzere daha fazla gürültü demek.

Kutu İçeriği

Kartla beraber bir adet DVI-VGA dönüştürücü, bir adet DVI-HDMI dönüştürücü, S-Video dönüştürücü kablosu ve crossfire köprüsü geliyor. Bunların yanında FutureMark’ın 3D Mark uygulaması, Cyberlink’in Power DVD ve DVD Suite yazılımlarıyla ATI’nin Ruby Rom diski verilmiş. Kutu içerisinde kullanıcı el kitabı var ancak sürücü cd’si yok. Bu uygulamalar yerine bir ya da birkaç oyun koyulsaymış daha iyi olabilirmiş. Gerçi 3D Mark uygulaması çekici duruyor ama onu da internet üzerinden test amaçlı edinmek mümkün. Kartın kutusunda Sapphire’ın 2 GB’lık flaş bellek verdiği yazsa da bizim kutumuzda yoktu. Ülkemizde satılanlarda olmayabilir. Satın alırken sorup almak daha doğru olur.

Soğutucu Ve PCB

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın