Sapphire Atlantis Radeon 9700 PRO Ultimate Edition

Giriş, Devam

Özellikle bazı yeni kartlarda görüleceği üzere, daha fazla soğutma daha fazla ses anlamına geliyor. İleri seviye overclock yapılan bir ortamda abartılı soğutucular belirleyici olabilir ancak kartlar normal hızında çalışırken bile bir gürültü faktörü var. Bugünlerde “Sessiz PC” girişimlerinin popülaritesinin artması boşuna değil. Her gün daha çok kişi sessizlikte Nirvana’ya ulaşmak için bir yığın para saçarak kasalarını modifiye ediyor, sessiz fanlar, hatta daha iyisi su soğutma sistemleri alıyor – tüm bunların sonucu da grafik kartının sesinin daha belirgin şekilde hissedilmesi oluyor…

Ön heatsink - ön tarafı....

Ön heatsink – ön tarafı….

...ve arkası.

…ve arkası.

Zalman’ın ısı borulu yeni pasif grafik kartı soğutucusu ile hedeflediği kitle de bu. Ürün, kartınıza taktığınızda modifiye görünümle sessizlik gibi iki istenir öğeyi birleştiren pasif bir soğutma çözümü olmayı vaat ediyor.

Soğutma Kiti

Zalman bu soğutucuyu, bol bol termal macun, hatta bir yıldız tornavida dahil gerekli tüm aksesuarları ile sunuyor. Soğutucu ise iki farklı boyutta seçeneği bulunan iki soğutma plakasından (ön ve arka) oluşuyor. Bu da setin, üzerinde sabitleme delikleri bulunduğu sürece hemen hemen her kartta kullanılmasını garantiliyor. Zalman’ın listesinde uyumsuz olduğu belirtilen tek kart Matrox Parhelia. Epey büyük iki heatsink soğutma plakalarının üstüne monte edilip ısı borusu ile birbirine bağlanıyor.

Heatsink'in yüzeyinde birkaç kusur gözledik.

Heatsink’in yüzeyinde birkaç kusur gözledik.

Arka soğutma plakasının kartın arkası ile temas etmemesi bizi şaşırttı – birkaç milimetrelik bir boşluk kalıyor. Bu da, arkadaki heatsink’in kendisine iletilen ısıyı sadece ısı borusu aracılığı ile bertaraf ettiği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın