Sansürden sıkılan Google Çin’den çekilebilir

Google bugün herkesi şaşırtan bir açıklama yaparak Çin’den çekilebileceklerini söyledi. Bu açıklamaya neden olan şey ise Çin’deki insan hakları savunucularına ait olduğu belirlenen Gmail e-posta hesaplarının saldırıya uğraması. Bazı kaynaklar bu saldırıların Çin Hükümeti tarafından yapıldığını belirtiyor ancak tabi ki bunu doğrulayan kesin bir açıklama yok. Google ise saldırıyı Çin yönetiminin yapıp yapmadığı konusunda herhangi bir yorum yapmaktan kaçınıyor.

Pek çok firmada olduğu arama devi de Pekin’deki yetkililerin sıkı takibi altında faaliyetini sürdürüyor. Zaman zaman internette dolaşan haberlerden hatırlayacağınız üzere Çin’de arama özgürlüğü diye bir şey söz konusu değil. Çin yönetimi vatandaşları için uygun olmadığını düşündüğü arama sonuçlarını engelleyebiliyor. Örneğin, Çin yönetiminin politikalarına ters düşen konular, pornografik içerik gibi şeylere Çinli’lerin erişme izni yok.

Google’ın Baş Hukuk Danışmanı david Drummond bu konu hakkında şöyle diyor:

Bunun, Google.cn’yi ve buna bağlı olarak Çin’deki bütün ofislerimizi kapatmak anlamına gelebileceğin biliyoruz. Son yaşanılan ve geçtiğimiz yıl boyunca devam eden diğer saldırılar Çin’deki işlerimizin durumunu yeniden düşünmemize neden oldu.

Google’ın böyle bir şey yapıp yapmayacağı henüz kesinlik kazanmış değil ancak bazı yorumcular bunun ihtimal dahilinde olduğunu belirtiyor.

Şimdiye kadar Google, Microsoft, Yahoo ve diğer firmalar Çin’in isteklerine boyun eğmek zorunda kalmışlardı. Sansür, şu an Çin’de çok sıcak bir konu, pek çok firma ve grup Çin’in sınırlamalarına karşı görüş bildiriyor ancak hükümet yetkilileri hala kendi halkları için en iyisinin bu durumun devam etmesi olduğunu düşünmeye devam ediyorlar.

Son olarak Google.cn’nin kabaca Google’a yıllık 1 Milyar $ kazandırdığını belirtelim.

Bir cevap yazın