Sandy Bridge’ın Donanımsal Medya Hızlandırma Desteği Olacak

Intel cephesinden yapılan bir açıklama ile, Sandy Bridge ailesi işlemcilerinin donanımsal medya hızlandırma teknolojisine sahip olacağı doğrulandı.

Bu ayın başlarında Intel, donanımsal medya hızlandırma teknolojisinden bahsetmişti fakat kesin bir açıklama yapılmamıştı. Artık bu konudaki soru işaretleri ortadan kalkıyor. Sandy Bridge ailesi DirectX 10.1 ve OpenCL 1.1 desteğiyle geliyor.

Cnet’ten alınan bilgiye göre Intel’den Stephen L. Smith, 5 Ocak’ta duyurulacak olan Sandy Bridge ailesi işlemcilerinin medya hızlandırma devreleri içereceğini müjdelemiş ve şöyle bir açıklama yapmış: “İnternetten video ya da fotoğraf indirmek, kendi kameranızdan bilgisayarınıza fotoğraf ya da video göndermek, bunları diğer formatlara dönüştürmek gibi işlemler, Sandy Bridge ile gelen donanımsal hızlandırma ile birlikte çok daha hızlı bir şekilde yapılabilecek.”

Intel, 2011’in sonuna kadar 22 nanometre işlem sürecinden geçmiş Ivy Bridge işlemcilerini de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Intel, 22 nanometre üretim için dört fabrikasına 8 Milyar Dolarlık yatırım yaptı. Ayrıca Smith, Intel’in 2017’ye kadar 8 nanometre üretim sürecinden geçmiş çipler üreteceğini de iddia etti.

Bir cevap yazın