Sandy Bridge Mimarisi Patladı: Peki Bu Durum Bizim İçin Ne İfade Ediyor?

Soru ve cevaplarla Sandy Bridge mimarisinde görülen problemin detaylarına bakıyoruz.

Intel LogoIntel’in kod adı Cougar Point olan P67 ve H67 yongasetlerinde görülen tasarım probleminin detaylarını yazmıştık. Şimdi de bu tasarım hatasının sonuçlarını irdelemeye çalışacağız.

Konuştuğumuz birkaç büyük anakart üreticisi, ellerinde bulunan yongaseti stoğunun iade edilmesinin istendiğini söylediler. Büyük sistem üreticileri ise, şimdilik Intel’in kendilerini yönlendirmesini beklediklerini söylediler.

İlginç bir şekilde Asus, MSI, Gigabyte gibi büyük anakart üreticileri 31 Ocak tarihine kadar bu sorundan haberdar bile değilmiş.

Peki, bu tasarım hatası son kullanıcı için ne ifade ediyor?

Eğer Sandy Bridge bir sistem kurduysanız, size ücretsiz yeni bir anakart verilebilir.

Anakart üreticileri yenilenmiş yongasetlerinin en erken Nisan ortasında ellerine ulaşmasını beklediklerini söylediler. Ama Intel’in Sandy Bridge sistem kuranlar için nasıl bir strateji izleyeceği henüz kesinlik kazanmış değil.

Intel, sorunun 3 yıl içinde kullanıcıların %5’ini etkileyebileceğini söylemişti. Ama bilirsiniz, bu tür durumlarda şirketler hep en iyimser rakamları açıklarlar. Nitekim, konuştuğumuz anakart üreticileri, sorundan etkilenen müşteri oranının %5’ten bir hayli yüksek olabileceğini söylediler.

En kötü durumda bu sorun yüzüden SATA 3 Gb/s portunuz tamamen bozulabilir, en iyi ihtimalde hiç etkilenmezsiniz. Ama zaman zaman performans düşüşlerine hazır olun.

Eğer Sandy Bridge bir sistem kurmayı düşünüyorsak, Nisan ayına kadar beklemeli miyiz?

Kesinlikle, şu ara Sandy Bridge sistem önermiyoruz. Sistem önerimizi birazdan gözden geçireceğiz. 2x SATA 6 Gb/s portu birçok kişi için yeterliyse de, kim sorunlu bir tasarım satın almak ister? Ayrıca, anakartların geri çekileceğini biliyoruz.

Masaüstü, Sunucu ve Dizüstü tüm platformlar etkilendi.

Sandy Bridge mimarisinde tüm sistemler bu sorundan etkilenmiş gözüküyor. Xeon-tabanlı sistemler ve dizüstü için hatanın revize edildiği yeni yongasetleri masaüstünden daha da geç elimize ulaşabilir.

Revize edilmiş yongasetleri ne zaman piyasaya sunulacak?

Her ne kadar Intel, “birkaç hafta” diyorsa da, anakart üreticileri en iyi ihtimalle Nisan tarihini veriyor. Hatta, bu tarihin daha da ileri sarkabilme ihtimali hiç de az değil.

Sorun nasıl çözülecek?

Intel, sistemin ayrıntılarını ve çözümünü görüşmek için anakart üreticilerine konferans vermeye hazırlanıyor. Ayrıntılar geldikçe sizlere duyurmaya çalışacağız.

Bir gerçek daha var ki bu durum, AMD’e inanılmaz bir fırsat yarattı. Sandy Bridge işlemcilerin performansı altında ezilen AMD, Bulldozer mimarisi ile Intel’e iyi bir ders verebilir.

5 Yorum

  1. Sabertooth

    revize edilmiş B3 revizyon chipsetler piyasaya sürüldü bile. şu an kullanıcılar ellerinde hala eski sürüm kart varsa servise bu durumu bildirdiği zaman yardımcı oluyorlar. Ama su an yeni gelen kartlar (kabaca 2012 basından beri) kartların hepsi B3 revizyon.

Bir cevap yazın