Sanallaştırma Teknolojisinin Yararları

Sanallaştırma üzerine bölümlerden oluşan yazı dizimize devam ediyoruz. Bu bölümde uygulamalara, bu uygulamaların yararlarına ve olumsuzlarına değineceğiz. Sunucu çiftliklerini, ISP’leri ve sanallaştırmayı başarı stratejilerinin anahtarı haline getirmiş kurum ve kuruluşlardan bahsedeceğiz. Son olarak son kullanıcı açısından sanallaştırmanın önemini açıklayacağız.

Sanallaştırma üzerine hazırlamış olduğumuz özel yazı dizimize ikinci bölümümüzle devam ediyoruz. Artık sanallaştırmaya ilişkin temel bilgiler edindiğimize göre bu teknolojiden neler ummamız gerektiğini tartışabiliriz.

İş Yaşamında Sanal Makineler

Kurumlar, yeni teknolojilerin her zaman ilk müşterileri olmuşlardır. Çünkü büyük kaynakları vardır ve başarıları da dümenini tuttukları teknolojinin başarısı veya hataları ile doğrudan ilgilidir. Bu şirketler en son teknolojinin ne olduğunu araştırırlar ve çok büyük bedeller ödeseler de yeni teknolojilerin mutlaka uzun soluklu kar elde etmelerini sağlayacaklarını bilirler.

Şirket mimarisinin temeline indiğiniz ve rekabeti devam ettirebilmek için zamanla nasıl geliştiklerine baktığınız zaman, başarıya giden yolun sunucu işletim sistemi ve şirket uygulamalarından geçtiğini görürsünüz. Şirketi ayakta tutan yazılımları ve bu yazılımların yeniden yapılandırmasını dile getirirseniz, çok pahalı ve tehlikeli bir süreçten bahsetmiş olursunuz. Bir şeyler değiştirildiği zaman uyumluluk ortadan kalkabilir ve geliştirme ile sınama süresi beklenenden uzun olabilir.
İşte sanallaştırma tüm bu gibi durumlarda devreye giriyor. Şirketlere istediği şeyi veriyor: Daha fazlası.

Sunucu Çiftlikleri

Sunucu çiftliği (farm) yöneticileri sanallaştırmayı başarıya giden yolda bir zorunluluk olarak görüyorlar. Daha önceki yapılandırmalarda kullanılan makineler standart uygulamaları çalıştırırlarken yeni makineler sadece işletim sistemi kurularak çalışabilen birçok sanal makineler oluşturabiliyorlar.

Bu makinelerde küçük bir ana işletim sistemi bulunuyor. Bu işletim sistemi ise ihtiyaca göre birçok sanal misafir makineler yaratıyor. Sunucu çiftliği yöneticileri işyükü miktarı değiştiği sürece tüm gün bu sanal makineleri denetleyebilirler. Daha önce sadece donanımla yapılabilen bazı şeylerin artık yazılımla gerçekleştirilebilmesi yöneticilere sınırsız hareket alanı tanır.

Şirketler kendi makinelerinden mümkün olduğunca yararlanmak uğruna büyük zamanlar harcarlar – donanım masraflarını en aza indirmek için. Daha sonra uzmanlar bu makinelerin sayısının artık yetmeyeceğini düşündükleri anda artık sanal makineler oluşturma zamanı gelmiştir. Yalnız zamanında satın alınmış makineler sadece yüklenen işletim sistemini veya tek bir işyükünü kaldırması için toplanmış olabilirler. Bu durumda daha önceki iş yükü ve işletim sistemi sanal makine haline dönüştürülebilir. Böylece satın alınan yeni ve güçlü makine üzerinde bunun gibi birçok sanal sistem çalıştırılabilir. Dolayısıyla satın alınacak sunucu sayısından tasarruf edilmiş olunur.

Değişken Hedefler

Öyleyse bu ihtiyaç nereden geliyor? Yani neden şirketler donanım ihtiyaçları için bazen milyonlarca dolar harcıyorlar?

Günümüzde sunucu çiftlikleri için gerekli olan makinelerin sayısı en yoğun işyüküne göre hesaplanır. Çoğu sunucu modelinin işyükü günlük yaptığı etkinliklere göre değişim arz eder. Açıkçası şirketler makinelerin işyükünü arttırmaktan önemli miktarda tasarruf sağlıyorlar. Sanal ve fiziksel makinelerin işlem yapmadığında kapatılabilir olması da toplam maliyeti önemli ölçüde düşürüyor. Fakat bu durum sanallaştırmanın önemli bir yararını daha ortaya çıkartmakta. Çok sık kullanılmayan makineler sanallaştırılıp o halde de kullanılabilir. Elbette tüm bunların sonucunda şirketler donanıma vermiş oldukları parayı da çıkartmış oluyorlar.

ISP’ler

Günümüzdeki birçok ISP de sanallaştırmanın getirdiği sınırsız paralellikten faydalanıyorlar. Temel kural: Ne kadar çok makine çalışırsa o kadar fazla müşteri gelir. Bu sunucuların her biri aslında onlarca sanal makineye ev sahipliği yapmaktalar.

Örneğin tek bir makinede 50 web sitesinin birden yayını gerçekleştirilebilir. Ama tahmin edebileceğiniz gibi bu sitelerden her birine düşen trafik miktarı çok sınırlı olacaktır. Yine de her sanal makine yaklaşık olarak gerçek bir sunucunun yapabildiklerini aynen gerçekleştirecektir. ISP, tek bir makineyi 50 istemci için kazanç kaynağı olarak görecektir – çok çekici bir değer. Fakat yine de işin asıl güzel olan kısmı bu değil.
İşte işin en güzel tarafı: Bir sanal makinenin işyükü giderek artar ve gerçek makine zorlanmaya başlarsa, o sanal makine daha güçlü bir sunucuya rahatlıkla taşınabilir. Bunların hepsi gerçek zamanlı olarak gerçekleşebilir. ISP’ler arasında geçiş yapılırken sunucuların sadece birkaç saniyeliğine kapatılmaları gerekebilir. Bu anlık kopukluğun farkına çoğumuz varmayız bile.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın