Samsung’tan SV1604N Ev İçin Ağır İşçi

Samsung'tan SV1604N Ev İçin Ağır İşçi

İdeal olarak, bekleme zamanlarını düşürmek için, normal bir PC’nin sabitdiski, hem hızlı erişime hem de yüksek veri hızlarına izin vermesi gerekir. Sonuç olarak bu durum kullanıcının boş yere zaman kaybetmesini engeller. Bu yüzden dolayı 7200 rpm hızında ki sabitdiskler yüksek pazar payına sahiptir.

Yüksek başarımlı güçlü sabitdisklerin pek gerekli olmadığı uygulamalar da mevcut. Bu uygulamalar arasında, PVR’dan (personal video recorder – kişisel video kayıt cihazları) veri aktaranlar, tümleşik sabitdiskli çokluortam sistemleri (örneğin, Kiss veya Microsoft Xbox gibi), çevirimiçi (online) veri depolama sistemleri (MP3 veya film veri tabanları için) veya bilindik veri yedekleme amaçlı sabitdiskler sayılabilir.

Bu tür durumlarda, sabitdiskin 16 yerine 12 milisaniyede veriye erişmesi yada 60 MB/s yerine 50 MB/s hızında veri aktarabilmesi çok önemli olmuyor. Bunun yerine, başarım kaybı, ısınma, gürültü seviyesi, sarsıntı ve tabii ki dayanıklılık gibi diğer etmenler devreye giriyor. Son söylediğimiz dayanıklılık etmeni, üreticilerin kendilerine dönüş rakamlarını açıklamamalarından dolayı, hala incelemek çok zor. Fakat diğer etmenlerde, 5400 rpm sürücüler daha hızlı dönüş miktarına sahip sürücülere göre hala ikna ediciler.

Bu aralar yükselişte olan 160 GB’lik pazarda, Samsun’un SV1604N’si düşü fiyatıyla yarışı biraz daha kızıştırıyor. Fakat sürücünün başarımı ne durumda?

5400 sabitdisklerin etki alanı: Ortam Merkezleri (Media Centers), oyun kutuları (gaming consoles) ve ev için kullanılan dosya sunucuları.

5400 sabitdisklerin etki alanı: Ortam Merkezleri (Media Centers), oyun kutuları (gaming consoles) ve ev için kullanılan dosya sunucuları.

Bir cevap yazın