Samsung ve Ridata Katı Durum Diskler İncelendi

Ridata 32 FB Turbo 2.5" SATA Flaş Disk

Ridata 32 FB Turbo 2.5" SATA Flaş Disk

Öncelikle Ridata’nın KDD’si 700 Dolarlık fiyatıyla kesinlikle ucuz bir depolama çözümü olmadığını belirtelim. Yalnız fiyatının bu kadar yüksek olmasının sebebi Seri ATA/150 arayüzü ve en yeni flaş bellek teknolojisini taşıması olmalı. Şu ana kadar elimize ulaşan tüm flaş KDD’lerin olduğu gibi Ridata 32 GB Turbo SATA flaş diski 2.5″ biçim etmenine uygun bir boyuta ve 9.5 mm kalınlığa sahip. Ayrıca sadece 64 g olması onu pazardaki en hafif flaş KDD yapıyor. Samsung’un UltraATA mühendislik örneği daha da hafif ama mağazalarda henüz satışına başlanmadı. Elimizdeki 64 GB Samsung flaş diski ise biraz daha ağır çünkü metal bir kaplaması var. Ridata flaş yongaları ve denetleyiciyi korumak amacıyla plastik bir kaput kullanmış.
Şimdilik Ridata’nın en üst modeli 32 GB kapasiteye sahip ama üretici firma bu senenin başlarında 64 GB modeli de çıkarmayı planlıyor. Ridata’nın 16 GB’lık modelini de bulabilirsiniz ancak bu ürün farklı bir flaş bellek teknolojisi kullanıyor ve UlraATA arayüzüyle beraber 1.8″ biçim etmenine sahip olarak geliyor. Bu modelin başarımı 40 MB/s’den çok daha düşük gerçekleşirken, 32 GB’lık model deneylerimizde çok daha iyi sonuçlar elde etti. Her ne kadar 32 GB 2.5″ Turbo’nun erişim süresi (0.5 ms), diğer KDD’lerden en az 5 kat daha uzun olsa da piyasadaki hiçbir mekanik sabit diskle karşılaştırılamayacak kadar kısa bir değer.

Ridata’nın Turbo KDD diskinin en yüksek okuma hızı 57.2 MB/s ancak ikinci bir dosyayı daha aynı anda okutmaya kalkarsanız 50.5 MB/s’ye düşüyor. Sıralı yazma hızı ise %50 daha yavaş ve 26.8 ve 20 MB/s arasında değişiyor. Elbette bu değer sıradan bir sabit diskin sunabileceği hızdan çok daha düşük ve kabaca Mtron’un aygıtının üçte biri hızında diyebiliriz.

Bazı nedenlerde dolayı bu disk PCMark05’in Windows açılış hızı deneyinden iyi puan elde edemiyor ve Adobe Photoshop CS3 gibi ağır uygulamaları açmakta diğer KDD’lerden daha yavaş kalıyor. Ortalama erişim süresi (diğer KDD’lerden daha uzun erişim süresine sahip) ise varlığını birçok küçük dosyaya aynı anda erişim gerçekleştiren IOMeter deneyinde hissettiriyor. Bununla beraber dosya sunucusu ve işistasyonu deneylerinde daha başarılı bir görünüm sergiledi ve G/Ç deneyinde Samsung ile Sandisk’den daha iyi puanlar elde etti. Ama yine de Mtron’un 32 GB KDD’sine yaklaşamıyor bile.

Açıkçası bu diskin yetersiz özellikleri sonuçlara olduğu gibi yansıdı ve ilk başta biraz hayal kırıklığı yaşadık. Oysaki Ridata, endüstriyel alanda kritik verileri korumak için son derece güvenli bir aygıt olduğunu, toz, nem ve yağlı kirlere karşı son derece dayanıklı olduğunu savunuyor. Açıkçası 0-70 santigrat derecede çalışabilmesi ve iki milyon kere dosya silme işlemi yapılabilme kapasitesiyle bu diskin kritik dosyaları saklamak için son derece güvenli olduğunu düşünüyoruz.

Ridata 32 FB Turbo 2.5" SATA Flaş Disk

Ridata 32 FB Turbo 2.5" SATA Flaş Disk

Ridata 32 FB Turbo 2.5" SATA Flaş Disk

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın